اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

کشف70 قطعه پرنده سهره طلایی قاچاق در اردبیل

کشف70 قطعه پرنده سهره طلایی قاچاق در اردبیل

سرپرست فرماندهی حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: ۷۰ قطعه پرنده سهره طلایی حین قاچاق به تهران توسط یگان حفاظت محیط زیست اردبیل کشف و ضبط شد.

 لطیف عزیزی روز شنبه افزود: ۷۰ بال پرنده سهره طلایی از یک فرد متخلف که قصد داشت پرنده ها را بصورت قاچاق از طریق اتوبوس های بین شهری به تهران ارسال کند با رصد و پیگیری های یگان حفاظت محیط زیست استان اردبیل کشف و ضبط شد.

وی با بیان اینکه این تعداد سهره طلایی توسط فرد متخلف از زیستگاه این پرنده زنده گیری شده بود، اظهار داشت: تمامی پرنده های کشف شده با تایید دامپزشکی و اطمینان از سلامتی آنها توسط محیط‌بانان در دامان طبیعت و در زیستگاه اصلی خود رهاسازی شدند.

سرپرست فرماندهی حفاظت محیط زیست استان اردبیل بیان کرد: فرد متخلف پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی و رسیدگی به مراجع قضایی معرفی شد.

عزیزی با بیان اینکه هرگونه شکار و زنده گیری پرنده در سطح استان ممنوع است، اضافه کرد: طبق قانون مجازات ضرر و زیان وارده به محیط زیست پرداخت سه میلیون ریال برای هر بال پرنده سهره طلایی است.

او با اشاره به اینکه حفاظت از نسل تمام گونه‌های حفاظت شده نیازمند توجه جدی مردم و دوستداران طبیعت است، از حامیان محیط‌زیست خواست هرگونه موارد تخلف در حوزه محیط‌زیست را از طریق شماره ارتباطات مردمی ۱۵۴۰ گزارش دهند.

سهره‌ از پرندگان دانه‌خوار و حشره‌خوار با منقاری کوتاه، مخروطی و قوی، و پر و بالی رنگارنگ بوده و دسته‌جمعی زندگی می‌کند.

سهره از راسته گنجشک سانان، حدود ۱۴ سانتیمتر طول و سرش به رنگ قرمز روشن یا سیاه و سفید و دمش سفید است و گونه طلایی اش به دلیل برخورداری از صدای آهنگین و سیمایی زیبا، مورد توجه متخلفان حیات وحش بوده و بعد از زنده گیری برای نگهداری در قفس به فروش می رسد./ ایرنا 

کپی