اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

روباتی که با انسان تماس چشمی برقرار می کند

روباتی که با انسان تماس چشمی برقرار می کند

محققان شرکت دیزنی از تولید روباتی خبر داده‌اند که قادر به زل زدن به انسان‌ها و برقراری تماس و تعامل چشمی با افراد است.

انسان‌ها در زمان صحبت کردن با یکدیگر با هم تماس چشمی برقرار می‌کنند و احساسات و عواطف خود را از این طریق منتقل می‌کنند. روبات‌ها چنین توانایی ندارند و نمی‌توانند با چشم‌های مصنوعی خود تعامل حسی ایجاد کنند. اما محققان شرکت دیزنی روباتی با قابلیت تعامل حسی و عاطفی تولید کرده‌اند.

روبات تولیدی این شرکت دارای چشمانی است که می‌تواند به طرف مقابل زل بزند و کاری کند که کاربر تصور کند روبات دارای عواطف و احساسات است. روبات مذکور دارای یک نیم تنه انسان نما با توانایی شنیدن منحصر به فرد است. نمونه‌های ساده‌تر این ربات در پارک‌های شرکت دیزنی نیز به کار گرفته شده است.

برای ایجاد حس زل زدن به افراد، در چشم این روبات‌ها از لنز خاصی استفاده شده که حرکات چشم انسان‌ها را ردگیری کرده و بر همین اساس به چشم اشخاص زل می‌زند. این روبات همچنین با استفاده از حسگرهای خود حس و حال افراد اعم از شادمانی، غم و ترس و غیره را درک می‌کند و نحوه زل زدن و تعامل حسی خود را بر همین اساس تنظیم می‌کند.

برای حرکت دقیق و سریع چشم‌های این روبات در پشت آنها از موتور ظریفی نیز استفاده شده است. موتور یادشده حرکت لایه لایه چشم روبات را تسهیل می‌کند. این ربات قادر به پلک زدن، نگاه بریده بریده، مطالعه متون و غیره نیز هست./مهر

کپی