اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

ضرورت استفاده از ظرفیت مراکز مراقبت در منزل برای مدیریت کووید ۱۹/ جذی بیش از ۷۶۰۰ پرستار طی ۲ سال گذشته

ضرورت استفاده از ظرفیت مراکز مراقبت در منزل برای مدیریت کووید ۱۹/ جذی بیش از ۷۶۰۰ پرستار طی ۲ سال گذشته

معاون پرستاری وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت به کارگیری توانمندی و ظرفیت مراکز مراقبت در منزل در مدیریت بیماری کووید ۱۹ گفت: این مراکز می توانند کاهش بار مراجعات بیمارستانی را تا حد قابل قبولی به دنبال داشته باشند.

دکتر مریم حضرتی در نخستین روز سفر خود به استان آذربایجان غربی که با هدف بررسی وضعیت بهداشت و درمان و نیروی انسانی و بررسی فرآیندهای مدیریت کووید ۱۹ به همراه تیمی متشکل از نمایندگان معاونت پرستاری و معاونت بهداشت انجام گرفت از بیمارستان شهید قلی پور شهر بوکان و بیمارستان امام خمینی (ره) شهر مهاباد بازدید کرد.

وی ضمن بازدید از بخش های تریاژ، اورژانس سرپایی و بستری، بخش بیماران کووید۱۹ و بخش مراقبت های ویژه دو بیمارستان با مبتلایان به کووید ۱۹ و پرستاران فعال در این بخش ها به گفت وگو پرداخت.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن ابراز قدردانی از زحمات تمامی ارائه دهندگان مراقبت از جمله پرستاران، بهره گیری از ظرفیت مراکز مراقبت و مشاوره پرستاری در منزل را از نقاط قوت بهداشت و درمان بوکان دانست و گفت: با توجه به اینکه بیماری کووید ۱۹ یک بیماری کاملا مراقبتی است لذا به کار گرفتن ظرفیت مراکز مراقبت در منزل یکی از راهکارهای کاهش مراجعات بیمارستانی است.

حضرتی در پاسخ به دغدغه پرستاران این دو بیمارستان نسبت به کمبود نیرو اظهارکرد: جبران کمبود نیرو یکی از موضوعات مهمی است که همواره مورد تاکید و پیگیری وزیر بهداشت و معاونت پرستاری بوده و در یک سال گذشته بیش از ۷۰۰۰ نیروی پرستار جذب شده و مجوز جذب ۷۰۰۰ نیروی دیگر نیز اخذ شده که بخشی از آن مربوط به پرستاران است.

وی افزود: نسبت پرستار به تخت در استان آذربایجان غربی نسبت به میانگین کشوری در وضعیت مطلوبی است اما هنوز با استاندارد فاصله داریم که برای حل آن در تلاش هستیم.

حضرتی در خصوص مطالبات و معوقات پرستاران گفت: در حال حاضر پرداخت کارانه از ۱۸ ماه به شش ماه و پرداخت اضافه کار هم به سه ماه کاهش پیدا کرده است البته در برخی از دانشگاه ها اضافه کار به روز است و در تلاش هستیم که بخش دیگری از معوقات پرستاران پرداخت شود.

مراکز مراقبت در منزل و مراکز ۱۶ ساعته بهداشت متصل می شوند

معاون پرستاری وزیر بهداشت از اتصال مراکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل با مراکز ۱۶ ساعته بهداشت خبر داد.

حضرتی همچین در حاشیه بازدید از مرکز ۱۶ ساعته بهداشت شهر مهاباد، ضمن قدردانی از تلاش های انجام شده در خصوص کنترل کووید-۱۹ از نزدیک نحوه غربالگری و ارائه خدمات به مراجعان به این مرکز را مورد ارزیابی و پایش قرار داد.

وی در ادامه گفت: با ابلاغ معاونت بهداشت، مراکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل و مراکز ۱۶ ساعته بهداشت به هم  متصل می شود و این اقدام بزرگ و ارزشمندی است که با توجه به بحران کووید ۱۹ با شناسایی مبتلایان و اقدامات مراقبتی برای آنان در منزل و آموزش خانواده این بیماران از انتقال این بیماران به مراکز درمانی جلوگیری می کند و با ارائه آموزش های خود مراقبتی و ایجاد حساسیت در مردم باعث قطع زنجیره این ویروس می شود.  

به گزارش وبدا، معاون پرستاری همچنین بر ضرورت اطلاع رسانی وسیع و عمومی جهت ارتقای آگاهی مردم در خصوص راه های پیشگیری و روشهای خود مراقبتی در مبارزه با کرونا تاکید کرد.

بیش از ۷۶۰۰ پرستار طی ۲ سال گذشته جذب شده‌اند

مهاباد- ایرنا- معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هفت هزار و ۶۵۰ نیروی جدید پرستاری از ابتدای سال ۹۸ تاکنون به صورت پیمانی و قراردادی برای بهبود خدمات‌رسانی به بیماران، جذب مراکز درمانی کشور شده‌اند.

دکتر مریم حضرتی روز جمعه در حاشیه بازدید از بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مجوز جذب هفت هزار نیروی دیگر نیز از طرف معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت بهداشت اخذ شده که تلاش می‌کنیم حداقل ۵۰ درصد آنها را تا پایان سال جاری به سیستم کادر درمانی کشور با توجه به شرایط موجود اضافه کنیم.

وی با بیان اینکه میانگین تعداد پرستاران آذربایجان‌غربی  کمتر از نرم کشوری آن نیست، ادامه داد: ساماندهی و مدیریت پرستاران در سطح استان نیاز به بازنگری دارد چون بعضی از شهرها با کمبود شدید نیروی پرستاری روبه‌رو هستند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: وزارت بهداشت در جهت حفظ ارزش و حرمت پرستاران و همچنین جلوگیری از کار فرسایشی آنان در تلاش است با اجرای طرح‌های مختلف، روحیه و انگیزه پرسنل را افزایش داده و مزایای آنان را نسبت به خدمات ارایه شده ارتقا دهد.

حضرتی با بیان اینکه ۷۵ درصد پرستاران کشور را بانوان تشکیل می‌دهند، اضافه کرد: جامعه پرستاری به ویژه بانوان با وجود فشارهای ناشی از کمبود نیرو، در بحران کووید-۱۹ بسیار خوش درخشید و بار دیگر مسوولیت‌پذیری و ایثارگری خود را در شرایط سخت نشان داد که زبان ما برای قدرانی از این تلاش‌ها قاصر است.

دکتر حضرتی در سفری یکروزه به مهاباد از بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد و مرکز ۱۶ ساعته غربالگری بیماری‌های واگیر این شهرستان بازدید و از نزدیک مشکلات این مراکز درمانی به ویژه در زمینه مدیریت بیماری کرونا را بررسی کرد.

مهاباد جز ۴۳ شهر با بحران و وضعیت قرمر کشور در مقابله با بیماری کرونا است که اعمال شدید محدودیت‌های اجتماعی از دوشنبه پنجم آبان‌ماه به مدت یک هفته در آن در حال اجراست.

بیماری کرونا  از اوایل اسفند در کشور و آذربایجان‌غربی شایع شده است و ۱۷ اسفندماه سال گذشته نخستین موارد مثبت کرونا در مهاباد تایید شد؛ از ابتدای شیوع کرونا تاکنون چهار هزار نفر در مهاباد به کرونا مبتلا شده‌اند./ ایسنا و ایرنا 

 

 

 

کپی