اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

تمرکز ایالات متحده بر اخلال در تأمین مالی شبه‌نظامیان "الشباب"

تمرکز ایالات متحده بر اخلال در تأمین مالی شبه‌نظامیان "الشباب"

آمریکا به شدت از تلاش‌ برای ایجاد اخلال در روش‌های تأمین مالی غیرقانونی مورد استفاده گروه افراط‌گرای "الشباب" سومالی حمایت کرد. به گفته کارشناسان سازمان ملل، این گروه بیش از ۲۱ میلیون دلاری را که سال گذشته صرف جنگنده‌ها، تسلیحات و اطلاعات کرد، به دست آورده است.

به نقل از آسوشیتدپرس، "کلی کرافت"، سفیر آمریکا در سازمان ملل به شورای امنیت گفت که دولت ترامپ، متعهد به شراکت با دیگر کشورها و استفاده از تحریم‌های سازمان ملل برای مقابله با "تأمین مالی تروریسم" توسط الشباب و تهدید بمب‌های دست‌سازی است که این گروه در حال ساخت است.

وی اظهار کرد: آمریکا همچنین بر محدود کردن توانایی الشباب برای انجام حملات علیه غیرنظامیان، متمرکز می‌ماند.

شورای امنیت بر روی گروهی از کارشناسان متمرکز شده بود که آخرین گزارش آن‌ها بر تأثیر مداوم عملیات الشباب، نه تنها در سومالی، بلکه در کشور همسایه آن کنیا تأکید داشت.

بنا بر این گزارش، تهدیدی که از سمت الشباب، صلح، امنیت و ثبات در سومالی را نشانه گرفته، از تأثیر فعالیت‌های نظامی مرسوم این گروه و جنگ نامتقارن فراتر رفته و شامل سیستم‌های پیچیده اخاذی و مالیات‌گیری، روش‌های جذب کودکان و یک ماشین تبلیغاتی مؤثر است.

الشباب که پیوندهایی با "القاعده" دارد، به عنوان فعال‌ترین و مقاوم‌ترین گروه افراط‌گرا در آفریقا باقی مانده که بخش‌هایی از سومالی جنوبی و مرکزی را در کنترل دارد و معمولاً ایست‌های بازرسی و دیگر مناطق مهم در موگادیشو، پایتخت سومالی را هدف قرار می‌دهد. این گروه امسال چندین خمپاره به فرودگاه بین‌المللی موگادیشو که تحت تدابیر امنیتی شدید است و سفارت آمریکا و دیگر سفارت‌خانه‌ها در آنجا قرار دارند، شلیک کرده است.

کارشناسان سازمان ملل تأکید کردند که عملیات نظامی علیه الشباب، "باید با تلاش‌های غیرنظامی همراه شود تا قابلیت این گروه را تنزل داده و با تبلیغات آن مبارزه کند. "

تحقیقات این گروه از کارشناسان نشان داد الشباب حدود ۱۳ میلیون دلار در چهار مورد مطالعه آن‌ها به دست آورده است. تحقیقات، این‌طور ارزیابی کردند که این گروه "در یک موقعیت مالی قدرتمند و در حال تولید مازاد بودجه قابل توجهی است، که بخشی از آن در کسب و کار و خرید دارایی در موگادیشو، سرمایه‌گذاری شده است. "

گزارش فوق حاکی از آن است که دولت سومالی، گام‌هایی برای تقویت بخش مالی خود برداشته تا از طریق قانون و نظارت، با تأمین مالی تروریسم مبارزه کند و بخش خصوصی نیز اقداماتی برای حفاظت از سیستم‌های خود انجام داده است.

"فیلیپ کریدلکا"، سفیر بلژیک در سازمان ملل که ریاست کمیته نظارت بر تحریم تسلیحاتی و دیگر تحریم‌ها علیه سومالی در شورای امنیت را بر عهده دارد نیز در این پنل گزارش داد و بر تحلیل مالی خود از درآمدهای الشباب و دیدگاه دفتر مواد مخدر و جرم سازمان ملل درباره قاچاق اجزای تجهیزات انفجاری دست‌ساز، تأکید کرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: حل تهدید جاری الشباب، نیازمند همکاری نزدیک بین دولت فدرال سومالی، بخش خصوصی این کشور و شرکای بین‌المللی به منظور ایجاد اخلال در منابع تأمین مالی آن‌هاست.

کرافت اظهار کرد: ما تشویق می‌شویم که بدانیم این همکاری در حال شتاب گرفتن است.

وی همچنین از اعضای شورا خواست ماه آینده تحریم‌های سازمان ملل، از جمله ممنوعیت تجهیزات انفجاری دست‌ساز را تجدید کنند.

"کریستوف هوسگن"، سفیر آلمان در سازمان ملل نیز از بهبود همکاری این گروه استقبال کرد و گفت لازم است با چالش مداوم تهدیدات الشباب به سمت ثبات و امنیت سومالی مقابله شود. اهمیت زیادی دارد که روال تحریم‌ها ادامه پیدا کند تا از آنچه الشباب سعی دارد انجام دهد، جلوگیری شود.

"آنا اوستیگنیوا"، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل نیز گفت مسکو تحریم‌ها از جمله محدودیت بر اجزای تجهیزات مواد منفجره دست‌ساز را مدنظر قرار می‌دهد و این طریق مهمی برای کمک به دولت سومالی برای ایجاد صلح و امنیت است. وی اما تأکید کرد که تحریم‌ها نباید تحت هیچ شرایطی مانع  ارتش ملی سومالی در جنگ با الشباب شود.  / ایسنا

کپی