اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
رئیس جمهوری با تشکر از تذکر اخیر رهبر معظم انقلاب:

تشویش اذهان عمومی نقد نیست

تشویش اذهان عمومی نقد نیست

فحاشی، توهین و کاریکاتور زشت کشیدن، علیه پیامبر اسلام، جزو دموکراسی و انسانیت نیست گروه سیاسی/ رئیس جمهوری روز گذشته در هیأت دولت بار دیگر قوای دیگر بویژه مجلس شورای اسلامی را به همکاری و همیاری دعوت کرد تا از مسیر این همکاری مشکلات مردم رفع شود.

همکاری مدنظر روحانی نه امری شعاری یا تزئینی، بلکه رویکردی ایجابی داشت. به این معنی که او خواستار توجه قوای دیگر به این واقعیت شد که تلاش‌ها برای خیر رساندن به مردم، نباید به گونه‌ای باشد که مشکل دیگری به آنان تحمیل کند. به نظر می‌رسد این دغدغه روحانی، ناظر بر طرح‌هایی مانند طرح تأمین کالاهای اساسی است که در مجلس دنبال می‌شود؛ طرح‌هایی که بارها دولت اعلام کرده است به دلیل شرایط خاص تحریم و دخل و خرج کشور، امکان تأمین درازمدت و تضمین شده منابع برای آن وجود ندارد، هرچند نیت‌های خیرخواهانه‌ای پشت این طرح‌ها باشد.

مجلس و دولت هر دو نماینده مردم هستند
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه روز گذشته دولت، با تأکید بر اینکه مجلس و دولت هر دو نماینده مردم هستند و مهم این است که در کنار یکدیگر منافع مردم و رفع گرفتاری و مشکلات جامعه را پیگیری کنیم، از مجلس شورای اسلامی تقاضا کرد دولت را در شرایط سخت کنونی یاری کنند.
رئیس جمهوری، بررسی لوایح تقدیمی به مجلس را از جمله راه‌های یاری‌رسانی به دولت دانست و گفت: مجلس و دولت هر دو به دنبال رفع مشکلات مردم هستند اما باید با همفکری و همکاری راه حلی برای حل و فصل مشکلات مردم بیابیم. گاهی برای اینکه خیری به مردم برسانیم، چنانچه همه جوانب آن مدنظر قرار نگیرد مشکل دیگری به مردم تحمیل می‌شود لذا از دو قوه مقننه و قضائیه می‌خواهم که در کنار هم، در مسیر رفع مشکلات همکاری و همفکری کنیم تا از این شرایط سخت عبور کنیم.
روحانی اضافه کرد: باید چهره کشور و دولت آنگونه که هست به افکار عمومی معرفی شود البته از کانال‌های ضدانقلاب که پول می‌گیرند تا نظام را تضعیف کنند هیچ انتظار و توقعی وجود ندارد، اما باید در داخل دلسوزانه نسبت به فعالیت یکدیگر عمل کنیم تا به شرایط مطلوب دست پیدا کنیم.
تشویش اذهان عمومی نقد نیست
رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر وحدت و انسجام اجتماعی، با بیان اینکه اگر امت واحده و ملتی در کنار هم باشیم می‌توانیم از گردنه‌ها عبور کنیم، اظهارکرد: کسی ادعا ندارد که آنان که در صحنه فعالیت اجتماعی هستند معصوم هستند و خطا و اشتباهی ندارد یا برنامه‌ها و سخنانش قابل نقد نیست، مصمم هستیم صدای همه را بشنویم، اما اگر نقد برای این باشد که افکار مردم مشوش شود و بین گروه‌های مختلف فاصله ایجاد شود، دیگر نقد و نقادی محسوب نمی‌شود.
او با اشاره به اینکه نقد باید نقاط قوت و ضعف را در کنار هم بیان کند و صرفاً بیان نقاط ضعف روش صحیحی برای نقد نیست، تأکید کرد: همه وظیفه داریم همدیگر را نصیحت کنیم اما هتک حرمت اشخاص، لجن پراکنی، نسبت دروغ به هم دادن، همدیگر را متهم کردن و سخنان ناروا زدن ربطی به نقد ندارد.
رئیس جمهوری اضافه کرد: پیامبر اسلام کار کسی که مؤمنی را مورد اهانت و توهین قرار می‌دهد، اعلان جنگ با خدا دانستند لذا باید از توهین و اهانت پرهیز شود و در این شرایط سخت باید همه در کنار هم باشیم و مقام معظم رهبری نیز در سخنان مهم خود تأکید کردند که نقد و نصیحت کار خوب و پسندیده‌ای است، اما توهین، اهانت، سوءظن و ایجاد شکاف چیزی نیست که با نظام جمهوری اسلامی ایران سازگار باشد.
روحانی ادامه داد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند لجن پراکنی، فحاشی کردن و آبروی یکدیگر را بردن کارِ امریکایی‌ها است ما که پیرو امریکا نیستیم ما پیرو پیامبری هستیم که انسان‌ها را با نرم‌خویی به اسلام جذب کردند و حتی برای کسانی که به ایشان اهانت کرده بودند طلب استغفار می‌کردند.
رئیس جمهوری با قدردانی از حمایت‌‌های رهبر معظم انقلاب اظهارکرد: از مقام معظم رهبری به خاطر تفقدی که در این شرایط سخت نسبت به دولت و رئیس جمهوری داشتند سپاسگزاری می‌کنم و بدون تردید مسئولیت دولت با کلمات ایشان سنگین‌تر می‌شود. وقتی مقام معظم رهبری از دولت و قوه مجریه حمایت می‌کند در حقیقت مسئولیت دولت سنگین‌تر شده و باید توجه بیشتری نسبت به رفع مشکلات داشته باشیم.
روحانی گفت: از دو قوه دیگر، نیروهای مسلح، نخبگان و همه آنهایی که می‌توانند در شرایط کنونی نقش ارزشمندی داشته باشند تقاضا می‌کنم تا همدیگر را یاری کنیم.
رئیس جمهوری با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه با ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در این دیدار بیانات بسیار مهمی ایراد فرمودند که تقریباً همه آنها الهام گرفته از مکتب پیامبر و امام جعفر صادق(ع) بود. ایشان در این دیدار توصیه‌هایی درباره اخلاق و برادری و همچنین نکات بسیار مهمی در مسیری که ستاد ملی کرونا طی می‌کند، داشتند.
روحانی گفت: مقام معظم رهبری در دیدار اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا دستور دادند قرارگاهی تشکیل شود تا تمام مصوبات ستاد به دقت پیگیری و اجرایی شود. نقصی که وجود داشت این بود که ستاد ملی، مصوبات زیادی را ابلاغ می‌کرد که برخی از آنها به طور دقیق اجرا نمی‌شد یا کم اجرا می‌شد لذا ضرورت دارد تا قرارگاهی به عنوان نگهبان و ناظر دقیق، مراقب باشد که تمام مصوبات به دقت و به طور کامل اجرایی شود. او با بیان اینکه همان طور که رهبر معظم انقلاب تأکید کردند، ستاد ملی کرونا باید زبان واحد داشته باشد، اضافه کرد: گاهی افراد مختلف سخنان متفاوتی را بیان می‌کنند که مردم دچار سردرگمی می‌شوند لذا بر اساس نظر مقام معظم رهبری سخنگویی را منصوب کردیم که مردم حرف مورد اعتماد را از زبان آنان بشنوند و سخن او از این پس به عنوان مرجع خواهد بود البته ایشان توصیه‌هایی دیگری هم داشتند که به دقت همه آنان را پیگیری خواهیم کرد.
پرداخت 5 هزار و 500 میلیارد تومان معوقات کادر درمان
رئیس جمهوری با اشاره به پرداخت کارانه کادر درمان در هفته جاری اظهارکرد: در این هفته 5هزار و 500 میلیارد تومان بدهی و معوقات کادر درمان کشور پرداخت شد و البته همچنان تلاش خواهیم کرد نیازمندی‌های بخش بهداشت و درمان و کسانی را که از بیماری کرونا آسیب دیدند، تأمین کنیم و از تلاش‌های شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه حمایت خواهیم کرد.
غرب اشتباه خود را در توهین به پیامبر اعظم جبران کند
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، با تأکید بر اینکه بی‌احترامی به یک پیامبر نه تنها هنر نیست بلکه حرکتی ضد اخلاقی، تشویق به خشونت و تحریک احساسات میلیاردها مسلمان و غیر مسلمان است، از آنانی که در این مسیر اشتباه کرده‌اند خواست هر چه زودتر اشتباه خود را جبران کرده و به مسیر عدالت، اخلاق و احترام به عقاید همه ادیان آسمانی برگردند.
رئیس جمهوری با طرح این سؤال که «کجای آزادی به معنای تعطیل کردن درس اخلاق است؟» افزود: پیامبر اسلام به گردن تک تک اروپایی‌ها و همه آنان که در شرق و غرب زندگی می‌کنند، حق دارد، او معلم بشریت بوده و جای تعجب است کشورهایی که ادعای آزادی، حقوق و قانون دارند مردم را به توهین به همدیگر و توهین به آنانی تشویق کنند که مردم با همه وجود به آنان عشق می‌ورزند.
رئیس جمهوری تأکید کرد: غربی‌ها بفهمند پیامبر عظیم‌الشأن اسلام مورد عشق سراسر مسلمانان و آزادیخواهان جهان است.
توهین به پیامبر زیرپاگذاشتن اخلاق و توهین به همه مسلمانان، همه انبیاء الهی و ارزش‌های انسانی است.
روحانی گفت: غرب، اروپا و فرانسه اگر واقعاً راست می‌گوید که به دنبال حاکم شدن صلح، برادری، صفا و امنیت در جامعه بشری هستند، باید دست از دخالت در امور داخلی مسلمانان بردارند چرا که تمام مشکلات و کینه‌هایی که در دل‌ها ایجاد شده، به خاطر ظلم، آزار و مداخله نابجای غرب در طول تاریخ در امور مسلمان‌ها است.
رئیس جمهوری با بیان اینکه درس پیامبر، درس احترام به دیگران، اخلاق و آزادی است و فحاشی، توهین، سخن ناروا گفتن و کاریکاتور زشت کشیدن، جزو اخلاق، دموکراسی و انسانیت نیست، ابراز امیدواری کرد آنانی که در این مسیر اشتباه کردند، اشتباه خود را حتی هر چه زودتر جبران کنند و به مسیر عدالت و اخلاق و احترام به عقاید همه ادیان آسمانی برگردند.
اتکای 10 درصدی بودجه به نفت
روحانی در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به مصوبات جلسه سه‌شنبه گذشته ستاد اقتصادی دولت گفت: دولت مصمم است نیازمندی‌های کشور را تأمین کند. تاکنون اقتصاد کشور عمدتاً متکی بر نفت بود و امروز اتکای بودجه به نفت از 50 یا 40 درصد به 10 درصد رسیده است و لذا یکی از مشکلات این است که در مسیر عبور از اقتصاد نفتی به اقتصاد غیرنفتی هستیم ضمن اینکه در کنار آن با مشکل تحریم و کرونا هم درگیر هستیم.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه متأسفانه برخی گفتارشان در موضوعات اقتصادی به گونه‌ای است که مردم را دچار تزلزل می‌کنند، اظهارکرد: قرار بر این است که بخش بزرگی از کالاهای اساسی همچنان با ارز 4200 تومانی تأمین شود و این کار ادامه خواهد یافت و مردم توجه داشته باشند که در موضوع ارز کسی که از طرف دولت حرف می‌زند فقط بانک مرکزی است و در خصوص کالاهای اساسی وزارت صمت سخن خواهد گفت. از این رو مردم بر این مبنا زندگی خود را برنامه‌ریزی کنند.
روحانی با بیان اینکه دولت مشکلات مردم را کاملاً لمس می‌کند و همه تلاش خود را به کار گرفته تا آن را حل و فصل کند، افزود: در شرایط نفس‌های آخر تحریم‌های امریکا قرار داریم، آنان ناچار هستند از این مسیر غلط بازگردند و دولت با همه توان خود تأمین حقوق مردم و رفع تحریم در چارچوب اصول نظام را دنبال خواهد کرد. 

کپی