اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹

سال 1360(نیمه دوم)

سقوط هواپیمای نظامی در حوالی تهران

سقوط هواپیمای نظامی در حوالی تهران

حدود ساعت هشت ونیم دیشب[سه‌شنبه 7 مهر 1360] یک فروند هواپیمای «سی ۱۳۰» متعلق به نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران، حامل مجروحین جنگی، شهدا و رزمندگان که از مناطق جنگی عازم تهران بود، به‌دلیل نامعلومی در حوالی کهریزک در منطقه «دو تویه بالا» و «دوتویه پایین» کهریزک دچار حادثه شده و سقوط کرده و هنگام سقوط در ارتفاع کم پرواز می‌کرده است.

 در این حادثه دلخراش عده‌ای از سرنشینان هواپیما در میان شعله‌های آتش سوختند و عده‌ای نیز بشدت مجروح شدند که توسط نیروهای امداد به بیمارستان‌ها انتقال یافتند. بلافاصله پس از سقوط هواپیما عده‌ای از روستائیان که با شنیدن صدای انفجار و دیدن شعله‌های آتش متوجه واقعه شده بودند، کوشیدند خود را به محل سقوط هواپیما برسانند و لحظاتی بعد نیز امدادگران، مأموران اورژانس، آتش‌نشانی و پاسداران انقلاب به کمک حادثه دیدگان شتافتند. گروه‌های متعدد، جست‌و‌جو در سطحی وسیع را آغاز کردند و تاهنگام حضور امدادگران نیمی از تنه هواپیما در میان شعله‌های آتش می‌سوخت و قسمت جلوی هواپیما کاملاً از بین رفته بود....
اسامی 40 تن از شهدا و مجروحین سانحه هوایی اعلام شد
یک مقام آگاه نظامی تعداد مسافران و مجروحین و شهدای هواپیما را 100 نفر اعلام کرد. وی همچنین اسامی 40 نفر از سرنشینان هواپیما را که شهید یا مجروح شده‌اند  اعلام کرد که در میان آنها نام 4 تن از فرماندهان نظامی کشور، شهید سرتیپ ولی‌الله فلاحی [جانشین رئیس ستاد ارتش]، شهید سرهنگ سید موسی نامجو [وزیر دفاع]، شهید سرهنگ جواد فکوری [مشاور جانشین ستاد ارتش] و شهید یوسف کلاهدوز [قائم مقام سپاه]... قرار دارند(چند روز بعد معلوم شد که محمد جهان آرا فرمانده سپاه خرمشهر نیز از جمله شهداست).
روزنامه کیهان- چهارشنبه 8 و پنجشنبه 9 مهر 1360
کپی
پیشنهاد سردبیر