اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

واردات تست‌های تشخیص سریع کرونا

واردات تست‌های تشخیص سریع کرونا

وزیر بهداشت گفت: با ورود به مرحله انسانی واکسن ایرانی کرونا، تا اوایل سال آینده خبر خوش ساخت واکسن را به مردم خواهیم داد.

  به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی درباره وضعیت تولید واکسن ایرانی کرونا، گفت: این واکسن در سه مورد از حدود ۱۲ موردی که روی آنها کار می‌شد به نتیجه خوبی رسیده است. خوشبختانه از هفته‌های آینده نیز وارد فاز انسانی آن خواهیم شد.
وی افزود: امیدواریم تا اوایل سال آینده و شاید هم زودتر بتوانیم خبر خوش ساخت واکسن را بدهیم. مراحل اعلام و ثبت در سازمان بهداشت جهانی نیز در حال انجام است و ان شاءالله بتوانیم این خبر را به‌عنوان یک مژده بسیار دلگرم کننده به مردم بدهیم و غرور ملی تقویت شود که ما پا به پای بزرگ‌ترین تولید کنندگان واکسن کووید۱۹ گام برمی‌داریم.
وزیر بهداشت همچنین گفت: در حرکت جدیدی که آغاز خواهد شد یک بیماریابی گسترده صورت خواهد گرفت و توسعه مراکز درمان سرپایی که اکنون ۱۲۰۰ واحد است به بیش از ۵۰۰۰ واحد خواهد رسید و این یعنی کلیه مراکز بهداشتی و درمانی در شهر و روستا بجز مواردی که برای زنان باردار و موارد غیرکرونایی اختصاص دادیم را زیر بار کرونا خواهیم برد، تست‌ها را از روزی ۲۵ هزار تست به بیش از ۴۰ هزار تست خواهیم رساند.
وی افزود: همچنین در حال واردات سه میلیون تست رپید یا سریع از کره جنوبی هستیم، این تست‌ها بین ۲۰ تا ۲۵ دقیقه جواب می‌دهد و نیاز به دستگاه ندارد. البته کار ساخت داخلی این نوع تست نیز خوشبختانه تمام شده است و آنها را نیز به بازار خواهیم آورد تا روزی ۱۰۰ هزار تست را به‌عنوان موفق‌ترین روش در تشخیص زودرس انجام 
دهیم.
نمکی تأکید کرد: با همکاری عزیزان در وزارت ارتباطات ردیابی این افراد تحت شبکه خواهد بود تا موارد مثبت شناسایی شده نتوانند با جابه‌جایی، دیگران را مبتلا کنند. این کار عظیم به ما این مهلت را می‌دهد که در یک ماه آینده بتوانیم بشدت در کاهش موارد ابتلا و مرگ و میر گام برداریم.
کپی