اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹
نمایندگان مجلس با الزام دولت به پرداخت یارانه برای تأمین کالاهای اساسی موافقت کردند

کوپن برمی‌گردد؟!

کوپن برمی‌گردد؟!

نمایندگان مجلس با الزام دولت به پرداخت یارانه برای تأمین کالاهای اساسی موافقت کردند. به‌گزارش ایرنا، طرح دو فوریتی تأمین کالاهای اساسی که دیروز برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شده بود امروز در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت و با ۲۱۵ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۴ آرای مأخوذه تصویب شد.

 
در این طرح دولت مکلف است به منظور تأمین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور بویژه خانوارهای کم برخوردار، در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹و به‌صورت ماهانه، نسبت به تأمین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار ازطریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار اقدام نماید. ­این اعتبار صرفاً برای تأمین کالای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است امکان تخفیف درخرید این کالاها را برای مشمولان فراهم کند. در این طرح آمده است: خانوارهایی که سطح در آمد آنها کمتر از مبلغ حداقل دستمزد است، از دو برابر یارانه سایرخانوارهای مشمول بهره‌مند می‌شوند. شناسایی این خانوارها به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
در این طرح دولت موظف است حداکثر یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون شبکه توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز خانوارها خصوصاً نیازمندان را با استفاده از شبکه توزیع کالا(تعاونی‌های مصرف، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، واحدهای صنفی) به‌گونه‌ای ساماندهی کند که نیازهای اساسی خانوارها با قیمت مورد تأیید سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با نرخ ارز ترجیحی از طریق کالابرگ یا کارت الکترونیکی با اولویت تولیدات داخلی در اختیار مردم قرار گیرد.
این طرح در حالی از سوی نمایندگان به تصویب رسید که علی ربیعی سخنگوی دولت دو روز پیش هشدار داده بود منابع مالی چنین طرح‌هایی نه تنها در بودجه پیش‌بینی نشده است، بلکه تحمیل آن به دولت، درنهایت به فشار مجدد روی مردم منجر خواهد شد. وی تأکید کرد: دولت می‌گوید هرگونه کمک به مردم با آسیب نزدن به منافع ملی و مردم در بلند مدت صورت بگیرد. ما در آستانه ارائه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس شورای اسلامی هستیم. در سال ۹۹ تصمیم گرفیتم همسان‌سازی کنیم که انجام شد. قرار شد به دهک‌های پایین رسیدگی شود که شد. ان‌شاءالله طرحی جامع‌تر را سازمان برنامه تدوین و در قالب بودجه سال آینده ارائه می‌کنیم.
کپی