اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

در حاشیه دیدار اشرف بروجردی با سفیر قزاقستان مطرح شد :

پیشنهاد ایجاد میز کتاب‌های قزاقستان در کتابخانه ملی ایران

پیشنهاد ایجاد میز کتاب‌های قزاقستان در کتابخانه ملی ایران

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، گفت: تالار ایرانشناسی و اسلام شناسی کتابخانه ملی ایران، میزهایی را برای معرفی کتاب‌های کشورهای دنیا ایجاد می کنند و با همکاری سفارت قزاقستان می توان میز کتاب‌های این کشور را نیز ایجاد کرد.

اشرف بروجردی در دیدار با «اسخت اورازبای» سفیر قزاقستان در تهران گفت: برقراری ارتباطات فرهنگی با کشورهای همسایه از جمله قزاقزستان در شناخت فکری و اندیشه شعرا موثر است. زیرا ایران نیز شاعران فراوانی دارد که اشعار آنها در طول تاریخ موجب تکامل فرهنگ‌ شده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: کشور قزاقستان از لحاظ فرهنگی داشته های گرانبهایی دارد. «آبای» شاعر و متفکر قزاقستانی از جمله شخصیت های فاخر این کشور است و این شاعر ارزشمند برای مردم قزاقستان همانند ابوالقاسم فردوسی می ماند و امیدواریم ملت‌ها این شاعران را بهتر بشناسند.

بروجردی گفت: ارزشمندی شخصیت فاخری چون «آبای» به عنوان شاعر و متفکر موجب شده تا تندیس این چهره فرهنگ و ادب قزاقستان را در کتابخانه ملی ایران نصب شود. به اعتقاد من این حرکت فرهنگی گامی موثر برای تقویت ارتباط فرهنگی میان دو کشور است. زیرا ادیبان و شعرا در حفظ میراث فکری در قالب شعر نقش به سزایی دارند.

وی همچنین با اشاره به ایجاد میز برای معرفی کتاب های کشورهای قزاقستان گفت: تالار ایرانشناسی و اسلام شناسی کتابخانه ملی ایران، میزهایی را برای معرفی کتاب‌های کشورهای دنیا ایجاد کرده است، که با همکاری سفارت قزاقستان می توان میز کتاب‌های این کشور را نیز ایجاد کرد.

اسخت اورازبای سفیر قزاقستان در تهران نیز گفت: نصب تندیس شاعر قزاقستانی در کتابخانه ملی ایران برای ما بسیار محترم و ارزشمند است زیرا «آبای» شاعر بزرگی برای مردم قزاقستان است که همیشه ملت خود را به فراگیری دانش تشویق می‌کرد.

وی با استقبال از ایجاد میز کتاب‌های قزاقستان در کتابخانه ملی ایران افزود: از هرگونه همکاری دو جانبه و چند جانبه بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و نهادهای فرهنگی قزاقستان استقبال می‌کنیم.

سفیر قزاقستان در تهران در ایران با اشاره به واژه‌های زبانی و مشترکات فرهنگی بین دو ملت ایران و قزاقستان خاطرنشان کرد: سفارت قزاقستان در تهران تلاش می‌کند کتاب‌های مختلف قزاقستان به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی را برای میز این کشور در کتابخانه ملی فراهم کند. به‌خصوص کتاب‌های «آبای» شاعر و متفکر قزاقی، تا دانشجویان و پژوهشگران بتوانند از کتاب‌های این متفکر و روشنفکر قزاقی برای شناخت بیشتر او بهره ببرند./ایرنا

کپی