اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

تهدید ۱۰ برابری مرگ کرونایی برای مبتلایان به سندروم داون

تهدید ۱۰ برابری مرگ کرونایی برای مبتلایان به سندروم داون

محققان دانشگاه آکسفورد انگلیس دریافتند خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ در افراد بالغ مبتلا به سندروم داون، ۱۰ برابر بیشتر از مردم عادی است.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری ساینس‌دیلی، بر اساس تحقیقات بر روی هشت میلیون شهروند انگلیسی مشخص شد افراد بالغ مبتلا به سندرون داون چهار برابر بیشتر از سایر مردم در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان در اثر ابتلا به کووید ۱۹ قرار دارند و احتمال مرگ این افراد در اثر بیماری، ۱۰ برابر بیش از دیگران است.

در حال حاضر مبتلایان به سندروم داون در فهرست افراد در معرض خطر ابتلا به کووید ۱۹ قرار ندارند اما به اعتقاد متخصصان لازم است در این فهرست قرار بگیرند.
به گفته محققان تفاوت در عملکرد سیستم ایمنی افراد مبتلا به سندروم داون در آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر کووید ۱۹ نقش اساسی دارد. در واقع سیستم ایمنی این افراد بیش فعال است و این وضعیت معمولا به عنوان یک اختلال خودایمنی شناخته می شود.
در بسیاری از موارد ابتلا به کووید ۱۹ سیستم ایمنی این افراد یک واکنش تهاجمی شدید موسوم به طوفان سیتوکین دارد که منجر به آسیب دیدگی اندام‌های بدن می‌شود و حداقل از لحاظ نظری مبتلایان به سندروم داون در برابر این پدیده آسیب‌پذیرتر از سایرین هستند.

به گفته محققان، نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که ابتلا به سندروم داون، یک فاکتور ریسک برای بیماری کووید ۱۹ محسوب می‌شود.
سندرم داون یک بیماری ژنتیکی تقریبا شایع است و در آمریکا از هر ۷۰۰ نوزاد متولد شده، یک نفر به آن مبتلاست.

دراین بیماری یک کپی اضافه از کروموزم ۲۱ در دوران جنینی بوجود می‌آید. پس از آن، این کروموزم اضافی در سلول‌ها تکثیر می‌شود و سبب مشکلاتی از قبیل ناهنجاری‌های رشدی، کوچک بودن اندازه دست و پا، عقب ماندگی ذهنی، سر با شکل نامناسب، دندان‌های کوچک، اثر انگشت غیرطبیعی، بینی پهن، گردن کوتاه، زبان بزرگ و انحراف چشم‌ها می‌شود.

متداول ترین روش برای تشخیص سندرم داون در جنین، غربالگری در سه ماه اول و دوم بارداری است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Annals of Internal Medicine منتشر شده است./ ایرنا 

آیا «هورمون عشق» کلید درمان کووید ۱۹ است؟

ویتامین D به کاهش خطر مرگ کرونایی کمک می‌کند

 

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
کپی