اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹

فرانسه خواستار تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا شد

فرانسه خواستار تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا شد

با بالا گرفتن تنش‌های دوجانبه میان پاریس و آنکارا، فرانسه اقدام اتحادیه اروپا در مقابل ترکیه را خواستار شد.

 به نقل از شبکه آرتی، با تشدید تنش‌های دیپلماتیک میان پاریس و آنکارا، فرانسه خواستار اقدام متقابل اتحادیه اروپا در برابر ترکیه شد.

وزیر تجارت فرانسه در واکنش به اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان اعلام کرد از اتحادیه اروپا می‌خواهیم تدابیری را جهت مقابله با اقدامات اخیر ترکیه در پیش بگیرد. فرانک رستر یادآور شد فرانسه متحد اروپاست و در نشست آتی اتحادیه اروپا این مسئله به عهده این اتحادیه است تا برای برقراری توازن قدرت با ترکیه برای دفاع از منافع اروپا تدابیری اتخاذ کند.

در پی حمایت امانوئل مکرون از اهانت به پیامبر گرامی اسلام (ص)، رئیس جمهور ترکیه از مردم کشورش خواست تا دیگر کالا‌های فرانسوی خریداری نکنند. اردوغان گفت: همانطوری که آن‌ها خواهان تحریم کردن محصولات ترکیه‌ای در فرانسه می‌شوند، من از مردم ترکیه می‌خواهم تا کالا‌های فرانسوی را تحریم کنند.

به دنبال قتل معلمی فرانسوی که به شاگردانش کاریکاتور‌هایی از پیامبر اسلام (ص) را نشان داده بود، رئیس جمهور فرانسه مسلمانان را مسئول قتل او معرفی کرد و مدعی شد «اسلام گرا‌ها قصد نابودی فرانسه را دارند»؛ اظهاراتی که با واکنش‌های بسیار در سطح بین المللی همراه شد.

مکرون به تازگی در سخنانی اعلام کرده بود که فرانسه همچنان به انتشار کاریکاتور‌های توهین آمیز علیه پیامبر اسلام (ص) ادامه خواهد داد. در پی این اظهارات امانوئل مکرون، هشتگ «تحریم کالا‌های فرانسوی» در کشور‌های عربی به ترند اول تبدیل شد و بسیاری استفاده از این کالا‌ها را ممنوع کردند.

کمپین تحریم کالا‌های فرانسوی در بسیاری از کشور‌های مسلمان از جمله کویت و اردن به راه افتاده است. / باشگاه خبرنگاران

کپی