اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
خاطرات 453 روز حضور در کاخ سفید

شک بریتانیا به پوتین

شک بریتانیا به پوتین
مترجمان: مسعود میرزایی و بهجت عباسی

مذاکرات ما با نخست‌وزیر، وزیر خارجه و تعداد دیگری از مقامات انگلیسی، با موضوع یمن شروع شد که نگرانی اصلی و دغدغه مهم بریتانیا را تشکیل می‌داد.

 ترزا می‌ سپس محور مذاکرات را به موضوع سوریه تغییر داد و بویژه به نحوه مقابله با حضور روسیه در این کشور اشاره و تأکید کرد که پوتین فقط برای قدرت، ارزش قائل است و ظاهراً امیدوار بود ترامپ به این حرف‌های او در مورد روسیه و پوتین توجه کند. نکاتی را درباره مطالبی که پوتین چند هفته قبل درباره همکاری دو کشور برای بیرون کردن ایران از سوریه به من گفته بود، ارائه دادم. بریتانیایی‌ها بدرستی نسبت به حرف‌های پوتین بدبین و مشکوک بودند. گفتم از اعتبار پوتین حمایت نمی‌کنم که ترزا پاسخ داد: «بویژه از شما چنین انتظاری هم نداریم، جان!» و همه خندیدند.

گفت‌و‌گوها در این زمینه به موضوع نقش پوتین در حمله به اسکریپال (افسر سابق امنیتی روسیه و دخترش) در بریتانیا کشیده شد که سدویل آن را حمله با سلاح‌های شیمیایی به یک قدرت هسته‌ای توصیف کرد. ترامپ پرسید: «مگر شما قدرت هسته‌ای هستید؟»، می‌دانستم که اصلاً شوخی نمی‌کند. از ترزا می‌سؤال کردم چرا روسیه این کار را در بریتانیا انجام داد؟ و ترامپ توضیح داد همین پرسش را شب قبل در کاخ بلنهایم مطرح کرده و فکر می‌کند که اقدام روسیه ممکن است پیامی برای بریتانیا و غرب باشد. خانم «می‌»گفت؛ به نظر من هدف روسیه از این حمله این بوده که ثابت کند می‌تواند با مصونیت کامل علیه مخالفان و افراد بریده اقدام کند تا مخالفان دولت و همفکران‌شان مرعوب قدرت مسکو شوند. او (ترزا می) به ترامپ تأکید کرد که در دیدار قریب الوقوع خود با پوتین در هلسینکی باید از موضع قدرت با رئیس جمهوری روسیه صحبت کند و ترامپ حرف خانم می‌ را تأیید کرد و گفت که این دیدار به درخواست پوتین انجام می‌شود (این ادعایی دروغ بود). ترامپ همچنین به نخست‌وزیر بریتانیا اطمینان داد که به روسیه امتیاز نخواهد داد (قبل از این مطلع شده بودم که وزارت دادگستری امریکا کیفرخواست عمومی را از طرف رابرت مولر مسئول تحقیقات روسیه علیه 12 نفر از مقام‌های اداره اطلاعات نظامی خارجی روسیه موسوم به GRU به اتهام دخالت در انتخابات امریکا تنظیم کرده است. با خودم فکر می‌کردم که خوب شد چنین اتفاقی قبل از نشست پوتین و ترامپ اعلام شد تا پوتین آن را مدنظر داشته باشد). در ادامه و حین ناهار کاری درباره مشکلات برگزیت، دیدگاه ترامپ درباره مذاکره با کره شمالی و موضوع چین و دیدار ترامپ از پکن در نوامبر 2017 بحث کردیم. ترامپ گفت صدها هزار سرباز در چین از او استقبال کردند و تا قبل از این، در تاریخ جهان نظیر چنین اتفاقی رخ نداده است. ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی پایانی خود در لندن به شیوه خاص خود تلاش کرد واکنش‌های انتقادی ناشی از مصاحبه‌اش با روزنامه «سان»را فرونشاند و مصاحبه را کم اهمیت جلوه دهد. این کار ترامپ باعث شد رسانه‌های بریتانیا در گزارش‌های خود حرف‌های رئیس جمهوری امریکا را در کنفرانس خبری «عقبگرد کامل» توصیف کنند و واقعاً نیز این طور به نظر می‌رسید. ترامپ روابط امریکا و بریتانیا را «ویژه و در بالاترین سطح» توصیف کرد که وارد فصل جدیدی شده است.  / ایران

کپی