اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

فلفل داورزن با تابعیت هندی در بازار جهانی

فلفل داورزن با تابعیت هندی در بازار جهانی
زهره افشار خبرنگار

«داورزن» در غربی‌ترین نقطه استان خراسان رضوی را همه با فلفل‌های تند و آتشین اش می‌شناسند، می‌گویند بیش از 200 سال است کشاورزان این منطقه نسل به‌نسل فلفل قرمز بومی منطقه را می‌کارند. شرایط آب و هوایی و اقلیمی داورزن آن را مستعد تولید فلفل تندی کرده که حتی هندی‌ها هم خواهان آن هستند.

 اما با همه اینها در دهه‌های گذشته اقدامی برای برند‌سازی آن انجام نشده است و سالهاست طبق معمول همان بلایی که بر سر زعفران و پسته تولیدی ایران می‌آید گریبان این محصول آتشین را هم گرفته است. دلالان هندی و پاکستانی از تیرماه تا آذرماه هر سال که فصل برداشت فلفل این منطقه است سروکله‌شان در داورزن پیدا می‌شود و فلفل کشاورزان را با قیمت بسیار پایین خریداری می کنند و فله‌ای به کشورشان می‌برند تا آن را فرآوری کرده و به ‌نام خودشان راهی بازارهای جهانی کنند.
در حال حاضر نیز بخش اعظم فلفل داورزن با قیمت کیلویی 10هزار تومان در سایه بی‌توجهی دست اندرکاران نصیب دلالان کشورهای به اصطلاح مهد تولید فلفل می‌شود البته مسئولان می‌گویند کلید ایجاد شهرک تخصصی فلفل داورزن خورده و شاید اگر همت و عزم ملی باشد بتوان امیدوار بود در سال‌های آتی فلفل داورزن به‌نام قطب تولید آن در ایران راهی بازار جهانی شود. «محمدرضا داورزنی» معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی داورزن به «ایران» گفت: شهر ما رتبه نخست تولید فلفل با نام علمی capsicum spp یا نام عمومی chili در کشور را دارد. پیشینه تولید فلفل در داورزن به دو قرن پیش برمی‌گردد و چون شرایط آب و هوایی مناسب تولید فلفل بوده این محصول تا کنون یکی از سه کشت شاخص داورزن بوده است. وی افزود: تندی و کیفیت بالای فلفل قرمز داورزن موجب شده است هرساله بخشی از فلفل داورزن راهی بازارهای کشورهای هند و پاکستان شود.
البته متأسفانه تاجران هندی و پاکستانی این محصول را فله‌ای و بدون فرآوری و آن هم با قیمت پایین خریداری کرده و به دست تاجران فلفل هندی و پاکستانی می‌رسانند. بدین ترتیب ارزش افزوده فلفل تولیدی داورزن به دست هندی‌ها و پاکستانی‌ها می‌رسد و البته به‌نام آنها به بازارهای جهانی می‌رود. وی با اشاره به اینکه یک دهه پیش سطح زیر کشت فلفل در داورزن بالغ بر 900 هکتار بوده تصریح کرد: در سال‌های گذشته واردات بی‌رویه و از سوی دیگر مقرون به صرفه نبودن کشت این محصول موجب شده تا سطح زیر کشت این محصول که می‌تواند برای ما ارزآوری داشته باشد به 550 هکتار در سال‌جاری برسد. این در حالی است که سطح زیر کشت این محصول در سال گذشته حتی کمتر از 400 هکتار شده بود. به گفته وی امسال تولید فلفل داورزن به 12 هزار و 500 تن به صورت ‌تر یا 2500 تن خشک می‌رسد .
در حال حاضر هر کیلو فلفل‌ تر داورزن با کیلویی 10 هزار تومان خریداری می‌شود که موجب دلسردی کشاورزان شده است چرا که دلالان فلفلی را که به این قیمت خریداری می‌کنند تا پنج برابر این قیمت به هندی‌ها و پاکستانی‌ها تحویل می‌دهند. معاون جهاد کشاورزی داورزن توضیح داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت تمام شده فلفل برای کشاورزان حداقل 4هزارو 500 تومان است. برداشت فلفل قرمز در داورزن به‌صورت مکانیزه انجام نمی‌شود و محصولی است که باید بوسیله نیروی انسانی برداشت شود. در حال حاضر دستمزد کارگر فلفل چین در داورزن روزی 90 هزار تومان است که برای کشاورزان گران تمام می‌شود.
داورزنی گفت: برداشت فلفل در این منطقه از تیرماه آغاز می‌شود و هم اکنون فصل چین آخر فلفل است. وی همچنین درباره روند ایجاد شهرک تخصصی فلفل در داورزن گفت: در حال حاضر در مرحله واگذاری زمین به متقاضیان فعالیت در این شهرک هستیم . وی تأکید کرد: در حال حاضر 70 کارگاه فرآوری فلفل به‌صورت پراکنده در داورزن فعالیت می‌کنند که با تجمیع آنها و به‌ روز کردن تجهیزات آنها می‌توان برای برند‌سازی فلفل داورزن گام برداشت.
وی با بیان اینکه فلفل محصولی است که برای تولید آن نیاز به آب فراوانی است ، گفت: برای برداشتن این چالش از سر راه توسعه کشت فلفل، تجهیز مزارع تولید فلفل به نوار آبیاری قطره‌ای «تیپ» در دستور کار قرار گرفته و تاکنون 15 هکتار از اراضی به این شیوه آبیاری تجهیز شده است. وی همچنین خاطرنشان کرد: داورزن در تولید گیاه دارویی «انسیون» یا «بادران» رتبه نخست کشوری را با 120 هکتار سطح زیر کشت دارد که 120 تن محصول می‌دهد.
این محصول در بازه اسفند تا خرداد هرسال نیاز به رسیدگی دارد و فصل کاشت و برداشت آن کوتاه است . عمده این محصول به کشور ترکیه صادر می‌شود و در سال‌جاری نیز با وجود محدودیت‌های کرونایی تاکنون چند محموله انسیون به ترکیه رفته است. داورزن همچنین بیشترین میزان سطح زیر کشت کنجد خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است. بیش از 400 هکتار از ارضی کشاورزی داورزن زیر کشت دانه روغنی کنجد است.


 

کپی