اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

 تأیید نامزد ترامپ
سنای تحت کنترل جمهوریخواهان امریکایی، «ایمی کانی برت» را برای کرسی مادام‌العمر دیوان عالی امریکا با ۵۲ رأی موافق مقابل ۴۸ رأی مخالف تأیید کرد. او سومین نامزد دونالد ترامپ برای نشستن بر عالی‌ترین کرسی قضاوت در امریکا است. ورود قاضی ایمی برت محافظه‌کار به دیوان عالی امریکا دستاوردی برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا در آستانه انتخابات به شمار می‌رود. کل دموکرات‌های سنا با ایمی برت مخالفت کردند. سوزان کالینز، سناتور اهل ایالت مین، تنها جمهوریخواهی بود که در کنار ۴۷ سناتور دموکرات دیگر به گزینه ترامپ برای دیوان عالی امریکا رأی منفی داد. حال یک اکثریت ۶ به ۳ محافظه‌کار در این دیوان تشکیل شده است.
 
 
---
 
کرونای بارون غیب شد!
رئیس جمهور امریکا ادعا کرد، ابتلای پسرش بارون به کروناویروس جدید بعد از ۱۵ دقیقه «از بین رفته است». ترامپ در سخنرانی برای حامیانش در مارتینزبرگ ایالت پنسیلوانیا درباره گفت‌و‌گویش با یک دکتر درباره تست ابتلای مثبت بارون به کرونا گفت: من گفتم مسأله بارون چیه دکتر؟ دکتر گفت: جناب او تست ابتلایش به کرونا مثبت است. ۱۵ دقیقه بعد از دکتر پرسیدم، بارون وضعیتش چطور است؟ دکتر گفت: جناب بیماری رفته است. این صحبت ترامپ با خنده جمعیت همراه شد. وی با این حال مدعی شد: سیستم‌های ایمنی جوان و قدرتمند درست است. به مدرسه برگردید. بیایید به مدرسه برگردیم.
یک گزارش جدید اخیراً نشان داده اگرچه بستری شدن و مرگ کودکان در اثر کروناویروس چندان معمول نیست، اما نرخ ابتلای آنها به این بیماری در امریکا رو به افزایش است. از زمان شروع همه‌گیری این ویروس تا کنون حدود ۸۰۰ هزار کودک امریکایی تست کرونای مثبت داشته‌اند.
 
 
---
 
حمله مرگبار تروریستی در پیشاور
در نتیجه انفجار در یک مدرسه مذهبی در شهر پیشاور در غرب پاکستان دست‌کم ۷ تن کشته و ده‌ها تن زخمی شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، یک مقام پلیس پاکستان گفت: این انفجار در مدرسه‌ای قرآنی و مذهبی و حین جلسه تدریس در پیشاور رخ داد. وی گفت: افراد ناشناس مواد منفجره را در یک کیسه پلاستیکی قرار داده بودند. در جریان این انفجار دست‌کم ۷ تن از جمله چند کودک کشته شدند. منابع بیمارستانی نیز اعلام کردند که ۷۰ تن در این انفجار زخمی شدند که حال برخی از آنها وخیم است.
 
 
 
---
 
4 میلیون بیکار در اسپانیا
آخرین آمار وزارت اقتصاد و دارایی اسپانیا نشان می‌دهد که در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ میلادی، نرخ بیکاری در این کشور با افزایش قابل ملاحظه‌ای به ۱۶.۲۶ درصد رسیده است. این در حالی است که در سه ماهه فصل بهار، این نرخ ۱۵.۳ درصد بود. کارشناسان دلیل اصلی افزایش بی‌سابقه نرخ بیکاری را بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا می‌دانند. این آمار نشان می‌دهد در سه ماه فصل تابستان ۳۵۵ هزار نفر کارشان را از دست داده‌اند و آمار بیکاران در این کشور از ۳.۷ میلیون نفر گذشته است.
 
 
---
 
آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 16 امروز به 43 میلیون و 878 هزار و 164 نفر رسید. آمار قربانیان نیز یک میلیون و 166 هزار و 174 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 8 میلیون و 964 هزار و 331 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 231 هزار و 129 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 7 میلیون و 946 هزار و 429 مبتلا و 119 هزار و 535 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 5 میلیون و 411 هزار و 550 نفر مبتلا و 157 هزار و 451 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه 1 میلیون و 547 هزار و 774 مبتلا و 26 هزار و 589 قربانی کووید 19 دارد. فرانسه هم با 1 میلیون و 165 هزار و 278 مورد ابتلا و 35 هزار و 18 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
 
 
 
کپی