اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
استان مرکزی؛

لغو دورکاری ادارات، مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا

لغو دورکاری ادارات، مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا

در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا استان مرکزی ، مقرر شد دورکاری کارکنان دولت بمنظور ارائه خدمات مطلوب به مردم لغو شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در نشست ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان مرکزی در اراک گفت: تلاش برای کاهش شیوع بیماری کرونا یک تکلیف شرعی و وظیفه اجتماعی و انسانی است و همه شهروندان باید مسئولانه در این راستا عمل کنند.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی افزود : خطر کرونا مربوط به عده خاصی نیست و همه در معرض تهدید آن قرار دارند بنابراین ایجاد زنجیره هدفمند اقدامات بهداشتی به‌ صورت آگاهانه و متعهدانه در تمامی لایه‌های جامعه برای توقف کرونا ضروری است.

وی بیان کرد: هرگونه سهل‌انگاری و تصمیم نادرست در خصوص  کرونا می‌تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد و می‌طلبد که در بحث اقدامات پیشگیرانه، مراقبت‌های سریع درمانی، کاهش ابتلا و سلامت اجتماعی، بهترین تدابیر اتخاذ شود.

استاندار مرکزی نیز در این نشست گفت: میزان ابتلا به ویروس کرونا و آمار فوت‌شدگان ناشی از آن در شهرستان دلیجان قابل تامل است که باید علل آن به صورت ویژه بررسی شود.

سید علی آقازاده افزود: فرمانداری دلیجان باید تدابیر لازم را برای کاهش شیوع در این شهرستان به‌کار گیرد و دانشگاه علوم پزشکی اراک از محل اعتبارات این دانشگاه، بدهی‌ بیمارستان دلیجان را پرداخت کرده تا مشکل کمبود اعتبار و تهیه تجهیزات درمانی و دارویی نداشته باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این ادامه این نشست گفت: شمار زیادی از مدارس روستایی این استان امکان آموزش مجازی ندارند و بازگشایی مدارس نیازمند ارزیابی مجدد است.

بهروز اکرمی افزود: روز بازارهای استان مرکزی باید به‌صورت مستمر بازدید شود و بحث رعایت فاصله اجتماعی عرضه‌کنندگان کالا در این بازارها تا حدی رعایت شده اما ازدحام جمعیت در آن‌ها یک عامل مهم برای افزایش شیوع بیماری است.

او بیان کرد: زدن ماسک در استان مرکزی بر اساس گزارش‌های فرمانداران در مناطق مختلف به ۸۷ درصد رسیده و انتظار می‌رود که این رقم روز به روز افزایش یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی هم گفت: دورکاری ادارات به‌منظور کاهش شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته شده است و قرار بر این بود که کارمندان در زمان دورکاری امور مختلف را از منازل انجام دهند اما به واقع این اتفاق رخ نداده است.
دکتر جمالیان افزود: حضور نداشن کارکنان در محل کار و استفاده آنان از دورکاری، باعث بلاتکلیفی مراجعان شده و از طرف دیگر کارکنان برنامه خود را در دورکاری به‌گونه‌ای تنظیم می‌کنند که چند روز در ادارات حضور ندارند و در این مدت، به سفرهای مختلف می‌روند.
او اظهار داشت: باید برای دورکاری ادارات ساز و کار ویژه در نظر گرفته شود و پیشنهاد می‌شود در برنامه دوکاری، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای ، کارمندان با والدین کهنسال و فرزند خردسال باید مدنظر باشند.
رییس دانگاه علوم پزشکی استان مرکزی در ادامه گفت: ساماندهی آرایشگاه‌های زنانه امری ضروری است و بر اساس گزارش‌های رسیده برخی آرایشگاه‌های زنانه روزانه پذیرش چند عروس دارند.
دکتر جمالیان عنوان کرد: آرامستان اراک وضعیت خوبی ندارد و در این راستا نیز تدابیر ویژه نیاز است.
او اظهارداشت: بنیه مالی و سرمایه تجهیزاتی دانشگاه علوم پزشکی اراک روبه اتمام است و هرگونه سهل‌انگاری عواقب جبران ناپذیری دارد.

دکتر علی محمدی سرپرست معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک هم در این نشست گفت: در یک هفته گذشته، میزان ابتلا در شهرهای زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی اراک به صورت ۵۷ و نیم درصد در مردان و ۴۲ و نیم درصد در زنان، در ساوه ۵۱ درصد مرد و ۴۹ درصد زن و در دانشگاه علوم پزشکی خمین ۵۵ درصد زن و ۴۵ درصد مرد بوده است.

او اظهار داشت: گروه سنی ۳۰ تا ۳۹ سال بیشترین سن ابتلا به ویروس کرونا در هفته گذشته در استان مرکزی بوده است.

در نشست ستاد مدیریت بیماری کرونا استان مرکزی مقرر شد، دورکاری ادارات استان مرکزی از هفته آتی لغو شود و تنها بیماران دارای ریسک بالا و زنان باردار با ارایه مدارک لازم از این فرصت استفاده کنند.

در این نشست همچنین مقرر شد تصمیمات لازم برای بازگشایی مدارس روستایی با نظر دانشگاه علوم پزشکی اراک در نشست شورای آموزش و پرورش استان مرکزی اخذ شود و فعالیت برخی باشگاه‌های ورزشی نیز با تصمیم این دانشگاه انجام شود./ صداوسیما

کپی