اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

قطع زنجیره انتقال کرونا در گرو عزم ملی است

قطع زنجیره انتقال کرونا در گرو عزم ملی است

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران با بیان اینکه اکنون وارد موج سوم همه‌گیری کرونا در کشور شده‌ایم، به عزم ملی برای قطع زنجیره انتقال این ویروس تاکید کرد.

علی امیر سوادکوهی افزود: موج جدیدی از کرونا سراسر کشور را فراگرفته و پروتکل های بهداشتی آن طور که باید رعایت شود، مورد توجه قرار نمی گیرد.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت و دولت باید برای جلوگیری از پاندمی کرونا قوی تر عمل کنند، اظهار داشت: دو سوم استانهای کشور در وضعیت قرمز هستند و اکنون ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران بستری شده در مراقبت های ویژه درگیری ریوی ناشی از کرونا را دارند.

سوادکوهی ادامه داد: کرونا بیماری بسیار کشنده ای است، علاوه بر اینکه استرس زیادی را به مبتلایان وارد می کند، مرگ آوری بالایی نیز دارد. همچنین امکانات پایین است و در بخش مراقبت های ویژه داروی رمدیسویر بطور قطره چکانی وارد سیستم می شود و برخی بیماران مجبورند در بازار آزاد آن را با قیمت ۱۲ تا ۲۰ میلیون تومان تهیه کنند و فشار مالی به آنها وارد می شود.

رئیس انجمن مراقبت های ویژه ایران تصریح کرد: با توجه به اینکه ایران از نظر بهداشتی سرآمد منطقه است، اکنون کادر درمانی خسته و قدرت ادامه دادن برای آنها بسیار سخت شده و جلوگیری از زنجیره انتقال و تلفات سنگین ناشی از کرونا عزم ملی می خواهد.

به گفته سوادکوهی، مردم باید برای حفظ جان خود پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و از دورهمی ها و تجمعات بپرهیزند هر چند در جمع بودن لذت بخش است اما باعث سرعت انتقال ویروس کرونا به یکدیگر می شود.

وی با بیان اینکه اکنون اروپا وارد موج دوم کرونا شده، اظهار داشت: در موج سوم هستیم و باید سخت گیری ها در قطع زنجیره انتقال کرونا بیشتر شود تا به شرایط ملایمت تری برسیم و امکانات از دست رفته ما هم ترمیم یابد.

سوادکوهی خاطرنشان کرد: لازم است بودجه کافی در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد و بیشترین هزینه را در پاندمی کرونا باید داشته باشیم تا بتوانیم این بیماری را تحت کنترل درآورده و تلفات ناشی از آن را به حداقل ممکن برسد.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری گفت: تاکنون ۵۸۱ هزار و ۸۲۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۳۴۶ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۳۳ هزار و ۲۹۹ نفر رسیده است./ ایرنا
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 


 

کپی