اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

روبات چرخ‌ داری که از پله بالا می‌رود

روبات چرخ‌ داری که از پله بالا می‌رود

روبات "α-WaLTR" دارای چرخ هایی است که در مواقع لازم از جمله بالا رفتن از پلکان از هم باز می‌شوند.

وقتی صحبت از روش های جابجایی روبات‌ها می‌شود، وجود چرخ برای بعضی از آنها خوب است، در حالی که وجود پا برای بعضی دیگر بهتر است. دانشمندان اکنون در حال کار بر روی یک روبات با ترکیبی از آنها هستند، یعنی چرخ هایی که به پایه تبدیل می شوند.

این روبات که با نام "α-WaLTR"(ربات مبدل چرخ و پایه) شناخته می شود، توسط تیمی در دانشگاه A&M تگزاس و به عنوان بخشی از برنامه روباتیک وزارت دفاع آمریکا موسوم به "OFFSET Sprint-5" در حال ساخت است.

روبات "α-WaLTR" روی سطوح نسبتاً مسطح و صاف به سرعت و با کارآیی بالا با چرخ‌های لاستیکی عاج دار خود عبور می‌کند و هنگامی که با موانعی مانند پله‌ها، سنگ‌ها و غیره روبرو می‌شود، چرخ‌های آن از هم باز و باعث می‌شود تا به سه قسمت پنجه‌ای شکل باز شود. سپس هر کدام از این پنجه‌ها با حرکت رو به جلو می‌توانند "α-WaLTR" را به بالا بکشند تا از موانع یا پله‌ها عبور کند.

این روبات طبق برنامه‌ریزی های انجام شده به طور مستقل کار می‌کند و توسط حسگرهای داخلی و سیستم‌های تصویربرداری به طور خودکار بین حالت چرخ‌دار و پایه‌ای جابجا می‌شود.

اگرچه این روبات برای آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا(DARPA) ساخته شده است، اما لزوماً محدود به استفاده نیروهای مسلح نخواهد بود.

پروفسور "کیجو لی" مدیر این پروژه گفت: در حالی که تمرکز فعلی بر روی برنامه‌های دفاعی و سایر برنامه‌های نظامی است، این نوع روبات‌های متحرک و سازگار می‌توانند در بسیاری از حوزه‌های دیگر مانند فضا، خدمات خانگی، خدمات نظارتی و کشاورزی استفاده شوند.

محققان می گویند امید است که نمونه اولیه عملکردی این روبات تا فوریه سال آینده برای نمایش آماده باشد./ایسنا

کپی