اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

سفرهای منطقه‌ای عراقچی برای پیشبرد ابتکار ایران برای حل مناقشه قره‌باغ

سفرهای منطقه‌ای عراقچی برای پیشبرد ابتکار ایران برای حل مناقشه قره‌باغ

سخنگوی وزارت امورخارجه از سفر منطقه‌ای عراقچی معاون سیاسی وزارت امورخارجه برای پیشبرد ابتکار ایران برای حل مناقشه قره باغ به باکو، مسکو، ایروان و آنکارا خبر داد.

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه سعید خطیب زاده از سفر منطقه ای سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه بعنوان فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران و به منظور پیشبرد ابتکار ایران برای حل مناقشه قره باغ و درگیری‌های به وقوع پیوسته بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان خبر داد.

وی افزود: عراقچی علاوه بر حضور در مناطق مرزی و اطلاع از آخرین شرایط میدانی سفرهایی را به باکو، مسکو،  ایروان و آنکارا در برنامه خواهد داشت.

عراقچی در خصوص تحولات منطقه با مقامات ارشد جمهوری آذربایجان گفت وگو می‌کند 

سفیر ایران در باکو گفت: عراقچی در خصوص تحولات منطقه با مقامات ارشد جمهوری آذربایجان گفت وگو می‌کند.

سید عباس موسوی روز سه شنبه در توییتی نوشت: سید عباس عراقچی به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران امشب در صدر هیاتی به باکو سفر می کند.

وی افزود:عراقچی قرار است فردا در خصوص آخرین تحولات روابط دو جانبه، درگیری‌های جاری در منطقه و ابتکار ایران برای حل مناقشه و سایر موضوعات با مقامات ارشد جمهوری آذربایجان گفتگو و رایزنی کند.

عراقچی: ایران به دنبال صلح پایدار در منطقه است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سفر خود به کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، ارمنستان و مسکو، گفت: ایران به دنبال صلح پایدار در منطقه است و در این سفر با کشورهایی که در موضوع بحران قره باغ صاحب تاثیر و رای هستند رایزنی خواهم کرد و امیدوارم طرح جمهوری اسلامی ایران به صلح پایدار منطقه کمک کند.

عباس عراقچی روز سه شنبه در گفت و گویی در تبریز افزود: در این سفر منطقه ای ابتکاری که جمهوری اسلامی ایران در خصوص بحران قره باغ ارائه داده را معرفی خواهم کرد.

وی ادامه داد: لازم بود قبل از اینکه سفر را آغاز کنم بازدید میدانی از نقاط مرزی که طی یکماه گذشته برخی از تنشها و بعضی مسائل مرزی وجود داشت انجام دهم.
عراقچی گفت: امروز در سفر به نقاط مرزی کشورمان با مسوولان منطقه در خصوص نگرانی هایی که دارند و ملاحظاتی که وجود دارد دیدار و گفت وگو انجام دادم.
وی ادامه داد: امروز موفق شدم از سدهای قیزقلعه سی، میل مغان و خداآفرین که در مرزهای دو استان اردبیل و آذربایجان شرقی وجود دارند بازدید کنم و با مشکلات موجود آشنا شوم.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه اظهار کرد: امروز در شهر تبریز با استاندار آذربایجان شرقی جلسه مفصلی در این خصوص داشتم و مشکلاتی که وجود دارد بررسی شد و با نماینده ولی فقیه در استان نیز تبادل نظری انجام شد.
وی افزود: امشب عازم باکو هستم و فردا مذاکراتی را در باکو با مقام های جمهوری آذربایجان خواهم داشت.
عراقچی اظهار کرد: بعد از باکو به مسکو ، ایروان و آنکارا خواهم رفت تا ابتکار جمهوری اسلامی ایران در خصوص بحران قره باغ را تبیین کنم.
وی تاکید کرد: در این سفر منطقه ای پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل بحران قره باغ را به شکل مسالمت آمیز را معرفی و رایزنی خواهم کرد.
معاون وزیر خارجه کشورمان گفت: امیدوارم این سفر فرصتی باشد برای فروکش کردن تنش و مخاصمه در منطقه قفقاز و به سمت صلح پایدار در این منطقه حرکت کنیم.

روز یکشنبه ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و  وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را آغاز کننده عملیات و نخست وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را آغازکننده حمله دانست.

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قره‌باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد اما تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تاکنون نتیجه‌ای نداشته است./ایرنا

کپی