اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

۹۹ درصد مادران باردار در خراسان رضوی غربالگری کرونا شدند

۹۹ درصد مادران باردار در خراسان رضوی غربالگری کرونا شدند

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۹۹ درصد مادران باردار در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی نسبت به این ویروس غربالگری شدند.

دکتر محمد احمدیان روز سه‌شنبه افزود: هم‌اکنون بیش از  ۳۷ هزار مادر باردار زیرپوشش مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند که از ابتدای شیوع کرونا دستکم سه بار مورد غربالگری قرار گرفته‌اند.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: برای تشخیص به موقع کرونا در مادران باردار علاوه بر اجرای سه مرحله غربالگری، هر دو هفته یکبار از نظر بررسی علائم کرونا به صورت تلفنی غربالگری شده و افراد دارای علامت برای مشاوره و معاینه رایگان به صورت حضوری دعوت می‌شوند.

وی گفت: در پیشگیری از کرونا توجه خاص به زنان باردار با توجه به تغییرات فیزیولوژیک طی بارداری و به ویژه مادران باردار مبتلا به بیماریهای زمینه‌ای از قبیل بیماری قلبی، دیابت و فشار خون به منظور حفظ سلامت مادر و نوزاد ضروری است.
دکتر احمدیان افزود: تنها راه مقابله با کرونا پیشگیری از ابتلا و رعایت اصول بهداشت فردی و محیطی است و با توجه به ناشناخته بودن ویروس مطالعات زیاد در مورد احتمال انتقال ویروس از مادر به جنین انجام نشده است، درحالی که طبق مطالعات محدود خطر انتقال بیماری از مادر به نوازد بسیار کم است.
سالانه ۹۰ هزار زایمان در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی انجام می‌شود که برخی از مادران باردار در مراکز بهداشتی پرونده پزشکی داشته و به طور مستمر تحت مراقبت قرار دارند./ ایرنا

 

کپی