اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

معرفی واکسنی موثر در برابر کرونا

معرفی واکسنی موثر در برابر کرونا

سخنگوی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: آمار نشان می‌دهد به خاطر استفاده از ماسک و رعایت توصیه‌های بهداشتی، میزان ابتلای مردم در پاییز امسال به ویروس آنفلوآنزا در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کمتر شده است.

مهرداد بابایی با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در البرز اظهار کرد: البرز همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد و هر روز شاهد افزایش تعداد بیماران بستری شده در بیمارستان‌های‌ استان هستیم.

این مسئول با اشاره به دلیل این افزایش توضیح داد: متاسفانه مردم در مقایسه با پیک اول کمتر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می کنند و علاوه بر این طی چند ماه اخیر بسیاری از محدودیت‌هایی که در موج اول اعمال شده بود برداشته شده است.

بابایی تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از شهروندان به دلیل اینکه مدت زیادی در خانه مانده‌اند خسته شده و دوباره دید و بازدیدهای خود را شروع و نسبت به عدم حضور غیر ضروری در اماکن عمومی هم تا حد زیادی بی تفاوت شده اند.

وی با بیان اینکه  در پیک سوم شاهد شیوع این ویروس بر اساس الگوهای خانوادگی هستیم، گفت: به هر حال در هر خانواده‌ای افراد مسن و بیمار زمینه‌ای وجود دارد و کافی است فردی این ویروس را به آنها منتقل کند و چون بدن آنها مقاومت کافی ندارد این بی توجهی  تبعات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

سخنگوی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: امروز کمتر خانواده‌ای را می‌بینیم که یکی از دوستان یا وابستگانشان بر اثر ابتلا به کرونا فوت نکرده باشد و همین نشان می‌دهد مردم باید خطر این ویروس را جدی‌تر بگیرند.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا تزریق واکسن آنفلوآنزا در مقابل کرونا ایمنی ایجاد می‌کند، توضیح داد: با توجه به تفاوت ساختاری این دو ویروس، تزریق واکسن آنفلوآنزا هیچ ایمنی ای در مقابل کرونا ایجاد نمی کند.

بابایی تصریح کرد: البته برای افرادی که بیماری زمینه ای دارند یا جزو گروه‌های حساس به شمار می‌آیند تزریق واکسن آنفلوآنزا توصیه می شود چون اگر این افراد به آنفلوآنزا مبتلا شوند بدنشان آمادگی بیشتری برای ابتلا به کرونا پیدا می کند.

وی اضافه کرد: البته آمار نشان می‌دهد به خاطر استفاده از ماسک و رعایت توصیه‌های بهداشتی میزان ابتلای مردم در پاییز امسال به ویروس آنفلوآنزا در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کمتر شده است.

این مسئول افزود: فعلاً تنها واکسن موثر در مقابل کرونا استفاده از ماسک و رعایت سایر توصیه های بهداشتی است به همین دلیل از مردم انتظار می‌رود علی رغم خستگی همچنان مقاومت کنند و پروتکل‌ها را رعایت کنند./ ایسنا

کپی