اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

تلف شدن تعداد زیادی از ماهی‌های رودخانه جره

تلف شدن تعداد زیادی از ماهی‌های رودخانه جره

بی تدبیری و رها سازی آب شور از حوضچه نمکی رودخانه جره کهمره سرخی، تعداد زیادی ماهی را به کام مرگ کشید.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شیراز با ابراز تاسف از تلف شدن تعداد زیادی از ماهی‌های رودخانه جره به علت بی تدبیری متولیان امر، گفت: کارشناسان محیط زیست شهرستان شیراز با دریافت گزارش‌های محلی مبنی بر تلف شدن تعداد زیادی از ماهیان رودخانه جره در محدوده روستای رمقان تا مسقان کهمره سرخی به سرعت به محل مذکور اعزام شدند.

ابراهیم حیدری تصریح کرد: با بررسی‌های انجام شده، مشخص شد در تاریخ ۹۹/۸/۴ در ساعت ۹ صبح تعدادی از افراد نا آگاه اقدام به باز کردن دریچه حوضچه‌ای که به منظور مدیریت شوری رودخانه جره در حال اجرا است کرده و به مدت ۲ ساعت کل آب جمع شده در حوضچه تخلیه شده و ظاهرا ورود حجم زیادی آب شور به رودخانه در مدت زمان کوتاه باعث اتلاف ماهیان رودخانه شده است.

او افزود: افراد مذکور اظهار داشته اند این اقدام با هماهنگی سازمان آب منطقه‌ای فارس انجام شده است، اما درستی و نادرستی این موضوع در حال بررسی است.

حیدری ادامه داد: طرحی با عنوان طرح مدیریت شوری رودخانه جره در محدوده گنبد نمکی رمقان توسط سازمان آب منطقه‌ای در محل در حال اجرا است.

او بیان کرد: این طرح شامل دو فاز بوده که در فاز اول آب‌های شور گنبد نمکی کنترل و جمع آوری می‌شود و فاز دوم نیز شامل انتقال آب شور به پایین دست و حوضچه‌های تبخیری خواهد بود. فاز اول در حال اجرا بوده و فاز دوم نیز در مرحله انجام مطالعات قرار دارد.

حیدری ضمن اشاره به وارد شدن زه آب شور از طریق گنبد نمکی رمقان به رودخانه افزود: علاوه بر آن دو چشمه یکی با دبی ۵لیتر بر ثانیه و دیگری با دبی ۲۰ لیتر بر ثانیه با شوری بسیار بالا در محدوده مذکور موجب شوری آب رودخانه شده و این آب را برای باغداری و کشاورزی ذینفعان زیردست رودخانه غیر قابل استفاده کرده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: بر اساس تحقیقات به عمل آمده افرادی که اقدام به رهاسازی حجم زیادی آب شور در مدت زمان کوتاهی به رودخانه کرده اند شناسایی شده و پرونده در دست تشکیل و در حال ارجاع موضوع به مراجع قضایی است.

حیدری بیان کرد: متولی جمع آوری و ذخیر آب شور در حوضچه احداث شده شرکت آب منطقه‌ای فارس بوده و بدیهی است در اتفاق رخ داده بایستی مسوولانه پاسخ گو باشد./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی