اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

«هفت الف» اولین گام موسیقی پارسا خائف

«هفت الف» اولین گام موسیقی پارسا خائف
نیما جوان مدیر شرکت نشر و پخش جوان

آلبوم «هفت الف» به آهنگسازی مهیارعلیزاده و خوانندگی «پارسا خائف»، استعدادی است که به‌ثمر رسید. پارسا خائف را در برنامه «عصر جدید» دیده‌ایم و این برنامه برای پارسای نوجوان چراغِ راه شد، مانند بسیاری از استعداد‌های موسیقی در این سرزمین که معمولاً به‌ثمر نمی‌رسند،

 اما برای پارسا سرنوشت جورِ دیگری رقم خورد، پارسا از دو چیز بهره بُرد، بسترِ مالی مُهَیا که بواسطه حمایتِ بانک ملی ایران که در آن برنامه قولِ حمایت داده بود و مشاورانی کار بلد و دلسوز و فهیم و همه چیز با وسواس و دقت انتخاب شد، مهم‌ترین بخش انتخابِ اشعار و آهنگسازی بود، در اینجا شعر بسیار مهم بود، چرا که مخاطب می‌خواهد بداند از زبانِ یک نوجوان چه اشعاری شنیده خواهد شد اما در مجموع اثری خلق شده است که برای همه گروه‌های سنی، از نوجوان تا سالمند، قابل شنیدن و همذات پنداری است.
اشعار استفاده شده در این اثر از شاعرانِ صاحب سبکی چون هوشنگ ابتهاج، محمد علی بهمنی، مولانا، اهورا ایمان و گلچین گیلانی و همچنین دو قطعه از آثار نوستالژیک و جاودانِ موسیقی آذربایجان انتخاب شده است. پارسا خائف در این راه از هدایت‌های آهنگسازی با تجربه و موفق چون مهیار علیزاده بهره برده است، درنگاه اول شاید پذیرفتن چنین پروژه‌ای برای آهنگساز کاری پر چالش باشد اما علیزاده به عقیده نگارنده حامی بزرگِ این پروژه است، چرا که برای او که با خوانندگانِ بزرگی همچون همایون شجریان و علیرضا قربانی کار کرده، اعتماد به یک نوجوانِ با استعداد یک ریسک حرفه‌ای است که هر کسی آن را نمی‌پذیرد و پارسا در این آلبوم بخوبی جواب اعتماد آهنگساز را داده است، چرا که با یکی از آلبوم‌های خوب مهیار علیزاده مواجه هستیم. این اثر گام محکم و استواری است که «پارسا خائف» بدرستی در اولین حضورش درعرصه موسیقی ایران برداشته و می‌تواند برای هم نسلانش که هنر آموزِ هستند، انگیزه و امید به‌همراه آورد.
آلبوم «هفت الف» اثری است در ژانر موسیقی ارکسترال ایرانی و مشتمل بر هشت قطعه که هفتم آبان ماه از سوی نشر و پخش جوان وارد بازار موسیقی خواهد شد.

کپی