اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

رونق پارک‌های ساحلی اهواز در پاییز قرمز کرونا

رونق پارک‌های ساحلی اهواز در پاییز قرمز کرونا

گروه ایران زمین: با وجود ممنوعیت پارک‌ها و تفرجگاه‌های خوزستان در پی بحرانی شدن همه‌گیری کرونا، پارک های ساحلی اهواز همچنان روزانه پذیرای تعداد زیادی از شهروندان است. بیش از یک ماه از بازگشت خوزستان به وضعیت قرمز کرونا می‌گذرد. محدودیت‌های جدید و تعطیلی برخی مراکز عمومی اعم از رستوران‌ها، مصلاهای نماز جمعه، مراکز آموزشی و ورزشی، از ۹ مهر ماه در استان دوباره آغاز شده است.

در همین رابطه ستاد مدیریت کرونا در خوزستان، تعطیلی پارک‌ها و شهربازی‌ها را نیز مصوب کرده است. این در حالی است که بزرگ‌ترین پارک و تفرجگاه‌های اهواز در ساحل کارون، در غیاب نظارت‌های جدی مسئولان، هنوز مرکز تجمع شهروندانی است که بی‌توجه به هشدارها، دورهمی‌های خود را دوباره از سرگرفته‌اند.
 به گزارش ایرنا پارک‌های ساحلی اهواز در طول رودخانه کارون، هر سال با خنک شدن هوا به‌دلیل کمبود اماکن تفریحی در این شهر، مرکز تفریح و تجمع شهروندان است. امسال اما با شیوع ویروس کرونا، این دومین باری است که با دستور تعطیلی پارک‌ها در خوزستان، چراغ‌های این محل نیز خاموش می‌شود. گزارش‌های میدانی از سطح پارک‌های ساحلی اما هیچ ردی از هشدارهای کرونا را نشان نمی‌دهد. در روزهای اخیر جمعیت زیادی در طول ساحل در جمع‌های خانوادگی و دوستانه دور هم بساط پهن کرده‌اند. برخی مشغول بازی و بعضی هم کشیدن قلیان یا تهیه کباب هستند. آنها قسمت‌های تاریک پارک را نیز با چراغ خودرو یا چراغ‌های دستی روشن می‌کنند.
 جالب اینجاست که برخلاف مصوبه ستاد کرونا در خوزستان، پارکینگ‌ها بویژه در حد فاصل کتابخانه مرکزی تا خیابان ۱۳ کیانپارس تعطیل نشده و زمین‌های بازی نیز به راه است. علاوه بر این، خودروها در ردیف‌های طولانی در قسمت کندرو و تندروی بلوار ساحلی بدون دخالت پلیس راهور پارک شده‌اند.  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خوزستان در این باره گفت: طبق مصوبه ستاد کرونا توقف در پارکینگ‌ها و تفرجگاه‌ها ممنوع است و با خودروهایی که توقف می‌کنند باید برخورد شود.
سرهنگ منصور جمشیدی بدون پاسخ درباره عدم برخورد پلیس با ازدحام خودروهای پارک شده در جاده‌های ساحلی، افزود: به عوامل پلیس راهور ابلاغ شده است که بویژه شب‌ها در حاشیه این پارک‌ها به خودروهای پارک شده تذکر داده و با آنها برخورد کنند.
 
بلاتکلیفی مصوبه ستاد کرونا
 پارک‌های اهواز نخستین بار با مصوبه ستاد کرونا از نیمه اول اسفند پارسال تا خرداد تعطیل شدند و مجدداً با اعلام وضعیت خطرناک شهر اهواز از یک ماه پیش نیز دستور تعطیلی آنها صادر شده است. در ابتدا شهرداری اهواز اعلام کرد که برای برقراری امنیت و جلوگیری از سرقت تجهیزات، پارک‌ها بدون اینکه خاموش شوند، تعطیل خواهند شد اما در نهایت با دستور ستاد کرونا پارک‌ها خاموش شدند.
 کارشناس معاونت خدمات شهری شهرداری اهواز به‌عنوان نماینده شهرداری اهواز، در این باره توضیح داد: وظیفه‌ای که ستاد استانی کرونا به شهرداری تکلیف کرده، خاموش کردن و غرقاب کردن پارک برای جلوگیری از حضور مردم و تذکر به شهروندان است و مسأله بازدارندگی باید از طریق پلیس و عوامل راهور انجام شود.
 سید رشید شجاعی افزود: مصوبه ابلاغی استانداری و فرمانداری اکنون اجرا شده و پارک‌های تفرجگاهی خاموش و ورودی آنها مسدود شده و مأموران شهرداری به شهروندان تذکر لازم را داده‌اند اما برخی از شهروندان به هشدارها توجهی نمی‌کنند، این موضوع به‌صورت مستند و مکتوب به فرمانداری اعلام شده تا در صورت لزوم نیروهای پلیس ورود کنند.
 به گفته وی، راهور و نیروی انتظامی برای عدم پارک خودروها و تأمین امنیت و جلوگیری از سرقت تجهیزات با استقرار نیرو در پارک‌ها همکاری لازم را داشته‌اند.
 وی دایر بودن پارکینگ‌ها و زمین‌های بازی در جاده ساحلی غربی را رد کرد و گفت: ورودی با قرار دادن نیوجرسی مسدود شده و طبق بازدیدها پارکینگ‌ها تعطیل بوده، مگر اینکه تخلفی رخ داده باشد که باید دوباره بازدید صورت گیرد.
از سوی دیگر سخنگوی ستاد استانی مدیریت کرونا در خوزستان گفت: مصوبات ستاد ملی و استانی مدیریت کرونا لازم الاجراست و همه دستگاه‌های نظامی، انتظامی، بهداشتی و سیاسی ملزم به اجرای این مصوبات هستند، فرمانداری‌ها موظف به بازرسی و تهیه گزارش از عملکرد دستگاه‌هایی هستند که در اجرای مصوبات این ستاد سهل‌انگاری و کوتاهی می‌کنند.
رضا نجاتی افزود: براساس مصوبه ستاد کرونا، شهرداری‌ها وظیفه دارند پارک‌ها، شهربازی‌ها و پارکینگ‌ها را تعطیل و خاموش و ورودی آنها را مسدود کنند و پلیس راهور نیز موظف است با خودروهایی که در حاشیه پارک‌ها توقف می‌کنند برخورد و آنها را جریمه کند.

کپی