اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

چرخ سفالگری لالجین با کرونا گرچه کندتر، اما باز هم می‌چرخد

چرخ سفالگری لالجین با کرونا گرچه کندتر، اما باز هم می‌چرخد
حمیرا حیدریان خبرنگار

شهر جهانی سفال بی‌توجه به هیاهوی کرونا بر همان پاشنه‌ای می‌چرخد که هزاران سال است چرخیده است؛ چرخ سفال در لالجین هیچ وقت متوقف نمی‌شود حتی با وجود کرونا! سفال های‌ کشف شده ازمحوطه تپه باستانی هگمتانه‌ ومعبد لائودیسه و تپه باستانی گیان نهاوند، تپه پیسا در همدان، تپه پری ملایر و... ‌به یک جا ختم می‌شوند، لالجین. شهری که در بخش سیمینه رود قرار گرفته است و 1300 کارگاه ساخت سفال و سرامیک دارد که بیش از 7000 نفر در آنها مشغول به کار هستند.

سفال و سرامیک تولیدی در شهر لالجین در انواع مختلف سنتی، کاربردی، تزئینی و هنری عمدتاً به شهر همدان و سایر شهرها فرستاده می‌شود و بازدید و خرید صنایع دستی از کارگاه‌های تولیدی و فروشگاه‌های این شهر، لطف تهیه این صنایع دستی و آثار هنری را دوچندان می‌کند.
معاون صنایع دستی استان همدان در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: با شیوع بیماری کرونا در تمامی کشور استان همدان نیز از جمله شهر مطرح صنایع دستی خصوصاً سفال «لالجین» از این قاعده مستثنی نبوده و این بیماری باعث کاهش 60 درصدی تولیدات این صنعت پرطرفدار شده است.
عباس مظاهری با بیان اینکه از آغاز انتشار این بیماری در شهرلالجین میزان تولیدات صنایع دستی آن تا دوسوم کاهش پیدا کرده است، افزود: با وجود اینکه کرونا شیوع پیدا کرد اما هیچ یک از کارگاه‌های صنایع دستی تعطیل نشده‌اند، اما تعداد نیروهای کار به یک سوم کاهش پیدا کرده است.ضمن اینکه میزان تولیدات صنایع دستی در این شهر در حال حاضر 40 درصد است که پس از تولید به فروشگاه‌های سراسر استان که تمامی آنها باز است ارسال می‌شود.
 وی با اشاره به اینکه بخش اعظمی از صنایع دستی با ورود گردشگران به این استان به فروش می‌رسید و وجود بیماری کرونا باعث کاهش چشمگیر این تولیدات شده است، اظهار داشت: استان همدان خصوصاً شهر لالجین به‌خاطر صنایع دستی از جمله سفال‌های خود در دنیا معروف است و همین موضوع در کنار سایر جاذبه‌های گردشگری این استان، بسیاری از مسافران و توریست‌ها را به این نقطه می‌کشاند که حاصل آن فروش خوب صنایع دستی و سودآوری زیاد توسط هنرمندان بود که متأسفانه این بیماری ضربه بزرگی به این صنعت زده است اما با وجود این بنا به شرایط اقتصادی تلاش شده است تا هیچ یک از کارگاه‌های صنایع دستی تعطیل نشود.
 وی در پاسخ به این سؤال که بخشی از سفال‌های شهر لالجین که در سال های اخیر توسط کشور چین تولید می‌شده است آیا ارزش این هنر بومی را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: همان‌طور که اشاره کردید این اتفاق در سال های گذشته می‌افتاد اما با توجه به محدودیت‌های اعمال شده در بخش صادرات و برون سپاری کاراز سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا؛ از 3 سال گذشته تاکنون تمامی صنایع دستی در شهر لالجین توسط خود هنرمندان این شهر انجام می‌شود اما از نقش و طرح‌های چینی‌ها همچنان الگو‌برداری می‌شود.
این کارشناس صنایع دستی با اعلام اینکه 43 هزار و 500 نفر در کل استان مشغول فعالیت در بخش صنایع دستی هستند، تصریح کرد: این تعداد در 28 هزار و 800 کارگاه در سراسر استان همدان مشغول به کار هستند و در شهرستان بهار و روستاهای اطراف آن و لالجین مجموعاً 7000 نفر در یکهزار و 300 کارگاه مشغول فعالیت هستند که این آمار تا قبل از شیوع بیماری کرونا است.
وی میزان علاقه‌مندی نسل جوان خصوصاً در میان زنان در رشته نقاشی سفال در سال های اخیر در استان را دارای رشد بالا دانست و افزود: خوشبختانه در سال های اخیر شاهد توجه و علاقه جوانان خصوصاً قشر زنان به این هنر در استان بوده‌ایم و دلیل آن را می‌توان در دو مؤلفه دید، یکی اینکه از آنجایی که صنایع دستی یک هنر محسوب می‌شود فرد با اشتغال در این کار از نظر روحی به آرامش می‌رسد و از سوی دیگر فرد با درآمد کم می‌تواند سود سرانه زیادی را به‌دست آورد و همان‌طور که می‌دانید در تمام دنیا صنایع دستی درآمد خوبی را برای هنرمندان و تولید کنندگان آن به همراه دارد.
مظاهری با بیان اینکه میانگین اشتغال در بخش صنایع دستی در استان بین 1500 تا 2400 نفر در سال است، عنوان کرد: در سال 1398 بیش از 1800 نفر در رشته صنایع دستی مجوز دریافت کرده و مشغول فعالیت شده‌اند. همچنین 365پروانه تولید کارگاهی و 800 کارت شناسایی برای شاغلان مختلف صنایع دستی استان صادر شد.اعطای 34 مجوز اعلام تأسیس کارگاه از دیگر اقدامات این معاونت در سال گذشته بوده است که این نشان از افزایش میزان اشتغال در این بخش است.
 مظاهری افزود: در سال گذشته دو اثر مهارت بافت قالی نهاوند و گنجینه زنده استان، حاج‌محمد ضرابیان حلبی ساز همدانی نیز با پیگیری این معاونت به ثبت میراث ناملموس کشور رسیدند.

کپی