اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

نسخه بی تأثیر امریکا برای قره‌باغ

نسخه بی تأثیر امریکا برای قره‌باغ
زهره صفاری

سومین توافق آتش‌بس میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان که این بار با میانجیگری امریکا به انجام رسید، تنها دقایقی دوام آورد و بازهم طرفین درگیر با نقض صلح موقت، یکدیگر را به بدعهدی متهم کردند.

به گزارش «گاردین»، این آتش‌بس که پس از دو بار صلح بی نتیجه با میانه‌داری روسیه و فرانسه، در واشنگتن و با حضور وزرای خارجه دو کشور درگیر منازعه به امضا رسید، در حالی از ساعت 8 صبح دیروز رسمیت یافت که ساکنان مناطق درگیر حتی فرصت شادمانی نیز پیدا نکردند و در فاصله کمتر از 45 دقیقه آژیرهای خطر بار دیگر به صدا درآمد. این نقض پیمان در شرایطی رخ داد که هیچ طرفی مسئولیت را برعهده نمی‌گرفت. به طوری که وزیر دفاع جمهوری آذربایجان، ارتش ارمنستان را به خاطر آتش‌باران سنگین روستاها در «ترتر» و «لاچین» مورد نکوهش قرار داد و در مقابل یک مقام در قره‌باغ، مدعی شد وزیر دفاع جمهوری آذربایجان اطلاعات غلط دریافت کرده و این نظامیان جمهوری آذربایجان بودند که مواضع نظامی ارمنستان در شمال غرب این کشور را مورد حمله موشکی قرار داده‌اند. در همین حال «نیکول پاشینیان»، رئیس جمهوری ارمنستان در پیامی فیس‌بوکی بر پایبندی کشورش به آتش‌بس بشردوستانه تأکید کرد اما «حکمت حاجی‌اف» دستیار رئیس جمهوری آذربایجان با اتهام‌زنی به ارمنستان برای نقض هر سه آتش‌بس گفت: «هدف ارمنستان تصاحب مناطق تحت اشغالش است اما آذربایجان حاضر به عقب‌نشینی نیست.»
این اتهام زنی‌ها در حالی ادامه داشت که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری امریکا پس از اعلام توافق از سوی وزیر خارجه‌اش، خرسند از این پیمان صلح در توئیتی از تیم وزارت خارجه‌اش برای برقراری این آتش‌بس قدردانی کرد. سران گروه مینسک نیز در بیانیه‌ای اعلام کردند: «این مناقشات سنگین باید هر چه زودتر به آتش‌بس فوری بشردوستانه و در نهایت راهکاری منسجم بینجامد.» به گزارش «آسوشیتدپرس»، با وجود همه این حواشی‌، بنابر اعلام سران گروه مینسک قرار است نمایندگان کشورهای عضو به همراه وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان، روز پنجشنبه در ژنو حاضر شده و برای یافتن راهکاری مؤثر و صلح پایدار مذاکره کنند.
استقبال «گوترش» از آتش‌بس
در یک ماه گذشته از آغاز مناقشات بر سر منطقه قره‌باغ، جمهوری آذربایجان و ارمنستان سخت‌ترین درگیری‌ها در تاریخ اختلافات دو کشور را تجربه کرده‌اند. در این شرایط به نوشته «آسوشیتدپرس»، مقامات قره‌باغ از کشته شدن 974 نظامی و 37 غیرنظامی پرده برداشتند و آذربایجان نیز که به دلایل امنیتی از بیان شمار کشته‌های نظامی خودداری می‌کند مرگ دست‌کم 65 غیرنظامی را تأیید کرد. با وجود اعلام رسمی این آمار، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه اواخر هفته گذشته تلفات این جنگ یک ماهه را دست‌کم 5 هزار نفر توصیف کرده است.
این تلفات نگران کننده با واکنش‌های مختلف سازمان ملل همراه شد. به همین دلیل نیز پس از اعلام این توافق «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل از طرفین خواست به مفاد این آتش‌بس متعهد بمانند. «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل گفت: «دبیرکل ضمن درخواست از طرفین برای متعهد ماندن بر این توافق، خواستار فراهم کردن شرایط برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به مناطق آسیب دیده بوده و تدارک زمینه برای مذاکرات صلح پایدار بدون هیچ پیش شرطی است.»

کپی