اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

همکاری ملی؛ توصیه مغفول مانده رهبری

همکاری ملی؛ توصیه مغفول مانده رهبری

بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه حضوری روز شنبه با اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا بازتاب گسترده‌ای در میان فعالان سیاسی و رسانه‌ها پیدا کرد. در این میان البته آنچه بیشتر مورد توجه قرار گرفت و در رسانه‌ها برجسته شد، تذکر ایشان نسبت به رفتارها و مواضع توأم با توهین برخی نمایندگان مجلس علیه رئیس جمهوری بود و این جمله که «هتک حرمت حرام است».

بیانات رهبری البته فراز مهم دیگری هم داشت که به نظر می‌رسد کمتر مورد توجه قرار گرفت و به نظر می‌رسد معطوف به آنچه دغدغه ادعایی برخی منتقدان دولت است یعنی حل مشکلات مردم، جنبه ایجابی و کارگشایی دارد. جایی که رهبر انقلاب لازمه اِعمال مدیریت صحیح و مناسب را «اتخاذ تصمیم‌های قاطع حاکمیتی»، «اقناع افکار عمومی» و «همکاری همه دستگاه‌ها و همچنین همکاری مردم» دانستند و افزودند: «البته این همکاری فقط مختص مقابله با کرونا نیست بلکه باید در همه مسائل بخصوص مسائل سیاسی وجود داشته باشد.» در واکنش به تذکر رهبر انقلاب به برخی نمایندگان، فعالان سیاسی یادآور شدند که این تذکر رهبری پیش از این هم وجود داشته اما گویا گوش برخی فعالان سیاسی به این هشدار بدهکار نیست و همین نادیده گرفتن با انواع و اقسام توجیهات، تبعات و آسیب‌های تندروی برای کشور و مردم را دو چندان کرده است. آنچنان که یکی از همین نمایندگان توهین کننده به رئیس جمهوری توجیه آورده که رهبری مصداق تعیین نکرده‌اند یا یکی دیگر از مجلسی‌ها دیروز در صحن علنی بدون توجه به تذکر صریح رهبری و مشخص بودن مخاطب آن مدعی شده که رهبری سپر بلای دولت شده است! یا نماینده دیگری بدون توجه به جایگاه خود و انتظاری که افکار عمومی از وی برای مدیریت بهتر صحن مجلس دارند، گفته که نمایندگان گلایه‌های مردم از مسئولان اجرایی را در سینه خود محفوظ می‌دارند!
 این قبیل موضعگیری‌ها یا توجیهات حکایتگر آن است که پیام رهبر انقلاب بخوبی دریافت نشده و آنها که مخاطب این انذار بوده‌اند با تفسیر به مطلوب بیانات رهبری در ادامه، همان مسیر پیشین را با وقفه‌ای کوتاه مدت ادامه خواهند داد. این تفسیر هم به نظر می‌رسد بر پایه این فرض نادرست بنیان شده که مجلس یا دیگر نهادها هیچ سهمی از مشکلات موجود ندارد و همه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود در مسیر انجام وظیفه را به درستی به کار می‌گیرند و در این میان فقط دولت مسبب همه گرفتاری‌ها است. لذا در چنین فضایی طبیعی است که هر نهادی اصطلاحاً ساز خود را کوک می‌کند و کاری به کار  دیگر نهادها ندارد. این گونه است که بعد نظارتی مجلس به احضار پیاپی وزرا به بهارستان به بهانه‌های تکراری یا سفرهای تبلیغاتی و ورود به حیطه اختیارات دیگر نهادها یا نطق‌های تند و آتشین علیه اعضای کابینه فروکاسته می‌شود.
از همین جاست که باید آن وجه کمتر دیده شده بیانات رهبری یعنی تأکید بر لزوم انسجام و همکاری ملی را یادآور شد. به نظر می‌رسد این تذکر یا توصیه ایجابی رهبری ناظر بر آن چیزی است که در ادبیات مدیریت با نام «مدیریت جزیره‌ای» یاد می‌شود همان که در توصیف آن گفته شد هر کدام از نهادها تصور می‌کنند باید راه خودشان را بروند و اتفاقاً بعضاً در این طی طریق از ناتوانی یا ضعف مدیریت در نهاد دیگر خرسند هم می‌شوند. بر این اساس ظرفیت‌ها و توانمندی‌های نهادهای مختلف وقتی منجر به گره‌گشایی و رفع مشکلات می‌شوند که با همکاری در خدمت یکدیگر قرار بگیرند. قاعدتاً مخاطب این بخش از بیانات رهبری یک نهاد خاص نیست و توصیه‌ای است به همه قوا و دستگاه‌های مختلف کشوری که بخصوص در شرایط فعلی درک و اجرای آن ضروری‌تر هم به نظر می‌رسد. کوبیدن بر طبل انتظارات بدون توجه به امکانات، برجسته نمایی مشکلات بدیهی بدون ارائه راهکار‌های عملی برای مواجهه منطقی و عقلانی با آنها، بیان مواضع چالش برانگیز، تداوم رقابت‌های انتخاباتی، ندیدن واقعیت‌ها و ظرفیت‌های کشور و... از جمله موانعی است که پیش پای هم‌افزایی و همکاری ملی است.

کپی