اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

گاف جدید ترامپ
در روزهای اخیر، رئیس‌جمهوری امریکا بارها و بارها نام یک نوع موشک که امریکا اکنون برای ساخت آن تلاش می‌کند، با نام یک مسواک اشتباه گرفته است. او جمعه گذشته در شهر اوکالا در فلوریدا گفت: «ما موشک‌های «هیدروسونیک» داریم که شما قبلاً درباره آنها شنیده‌اید.» او گفت: «آنها خیلی سریع می‌روند. هیدروسونیک. بسیار فوق‌العاده است. آنها پنج تا هفت بار سریعتر از سریعترین موشک‌ها در جهان حرکت می‌کنند. آنها آنقدر سریع می‌روند که شما نمی‌توانید کاری کنید.» اما به نظر می‌رسد ترامپ درباره موشک‌های مافوق صوت «هایپرسونیک صحبت می‌کند اما مدام نام آن را با نوعی مسواک خودکار که تولید شرکت «کوراپراکس» با نام تجاری «هیدروسونیک» است، اشتباه می‌گیرد.
 
 
---
 
واکنش فرانسه به تحریم کالاهایش
خروش کشورهای مسلمان علیه اظهارات اسلام ستیزانه رئیس جمهوری فرانسه و فراخوان سراسری کشورهای عربی و اسلامی بر تحریم کالاهای این کشور، «مکرون» و وزارت خارجه کشورش را به واکنش واداشت.  «امانوئل مکرون» که از یک ماه قبل سخنرانی‌های تندی را علیه مسلمانان آغاز کرده بود، در پیامی توییتری نوشت: «ما تسلیم نخواهیم شد و با روحیه صلح به تمامی تفاوت ها احترام  می گذاریم. اظهاراتی که از روی انزجار و تنفر باشد برایمان قابل قبول نیست و تنها از گفت و گویی منطقی دفاع می کنیم.» همزمان وزارت خارجه فرانسه نیز در بیانیه ای تحریم را بیهوده خواند و اعلام کرد: «این فراخوان تحریم و همه حملاتی که اقلیتی تندرو پشت آن هستند باید فوراً متوقف شود.»
 
 
---
 
معاون صدام درگذشت
حزب بعث عراق از مرگ عزت الدوری، معاون صدام خبر داد. سایت‌های وابسته به  این حزب، مرگ الدوری را اعلام کردند اما جزئیات بیشتری ندادند. الدوری تحت تعقیب مقامات عراق بود و  طی سال های گذشته بارها خبر کشته شدن و بازداشتش منتشر شده بود. اما هربار این اخبار از سوی حزب بعث تکذیب می‌شد.
 
 
---
 
 
تحریم امریکا از سوی چین
«لاکهید مارتین»، «بویینگ» و «ریتون» و چند فرد و شرکت دیگر که در فروش تسلیحات توسط واشنگتن به تایوان نقش داشتند از سوی چین تحریم شدند.
سخنگوی وزارت خارجه چین در حالی که از بیان جزئیات این تحریم ها خودداری کرد به خبرنگاران گفت: «این اقدام برای حفاظت از منافع ملی کشور است.»
 
 
---
 
یک میلیون مبتلا در فرانسه
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 16 امروز به 43 میلیون و 446 هزار و 557 نفر رسید. آمار قربانیان نیز یک میلیون و 160 هزار و 542 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 8 میلیون و 889 هزار و 577 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 230 هزار و 510 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 7 میلیون و 911 هزار و 104 مبتلا و 119 هزار و 57 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 5 میلیون و 394 هزار و 128 نفر مبتلا و 157 هزار و 163 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه 1 میلیون و 531 هزار و 224 مبتلا و 26 هزار و 296 قربانی کووید 19 دارد. فرانسه هم با 1 میلیون و 138 هزار و 507 مورد ابتلا و 34 هزار و 761 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
 
کپی