اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در پایتخت اعلام کرد

شناسایی بیماران محلات

شناسایی بیماران محلات

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری بر استفاده از ظرفیت نیروهای جهادی و مساجد با انجام اقدامات مداخله‌ای محله‌محور در مقابله با کرونا تأکید کرد.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا زالی در  نشست هماهنگی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت مبارزه با کرونا با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر شکل‌گیری اقدامات محله‌محور در مقابله با کرونا گفت: آموزش همگانی اصول کلی بهداشتی و حفاظتی می‌تواند از طریق مساجد محله اعمال شود و این آموزش بسته به سلیقه، قدرت ابتکار و خلاقیت در هر محله می‌تواند صورت بگیرد. این آموزش باید به فرم جذاب و مناسب، موجز،  قابل فهم و در تناسب با ادراک حداقلی مخاطبان انجام شود.
فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت با اشاره به تحقیقات صورت گرفته و شناسایی محلات و نقاط داغ بیماری در تهران، تأکید کرد:  بخش مهمی از برنامه‌ها و مداخلات باید معطوف به نقاط داغ اولیه باشد.
وی در ادامه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر ردیابی دقیق بیماران و در نتیجه تشخیص بموقع و درمان زودرس بیماری اشاره کرد و  گفت: متأسفانه بیماران تهرانی در بدترین و وخیم‌ترین شرایط به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. بنابراین با کمک معاونان بهداشتی و نظارت مراقبان سلامت باید در هر محله لیست افراد تست مثبت، بیماران ترخیص شده از بیمارستان و ناقلان در اختیار نهادهای فرهنگی یا اعضای بسیج محلات قرار گیرد تا بر رعایت کامل الزامات قرنطینه خانگی نظارت کافی صورت گیرد.
زالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بضاعت مالی اقشار فرودست جامعه که درصورت قرنطینه شدن دچار مشکلات معیشتی می‌شوند بر لزوم شناسایی خانواده‌های آسیب‌پذیر در محلات تأکید کرد تا درصورت قرنطینه شدن از بسته‌های حمایتی معیشتی و تغذیه‌ای اهدایی از سوی خیرین، سپاه، بسیج و یا نهادها و سازمان‌های مختلف بهره‌مند شوند.
به گفته وی، بسته‌های حمایتی و کمک‌های خیرین باید به گروه‌های هدفمند معطوف شود و بازتوزیع  امکانات سوبسیدی، خیرین و رفاهی را متناسب با نقشه‌ای دانست که از طریق مساجد و نهادهای فرهنگی محلی و شهرداری به دست می‌‌آید. همچنین شناسایی افراد در معرض خطر، سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای شدید در محلات را الزامی دانست تا مورد حمایت و نظارت قرار گیرند.
   
 
کپی