اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹
سال 1359(نیمه دوم)گزارش کیهان ازعلائم صوتی اعلام خطر هوایی

زندگی میان آژیر قرمز و سفید

زندگی میان آژیر قرمز و سفید
حسن مجیدی

رژیم بعثی عراق با رؤیای تصرف چند روزه ایران، روز دوشنبه 31 شهریور با حملات گسترده زمینی، هوایی و دریایی خاک کشور ما را مورد تجاوز قرار داد. رویارویی تاریخی نیروهای نظامی و مردمی، ارتش متجاوز را وادار به استفاده از سلاح‌های شیمیایی و بمباران و موشک باران شهرهای ایران کرد. جنگ شهرها زندگی زیرموشک‌ها و بمب‌ها بود. زندگی درمیان وضعیت قرمز و سفید و صدای آژیرها.

 
 اعلام وضعیت قرمز
توجه! توجه! علامتی که هم‌اکنون می‌شنوید اعلام خطر یا وضعیت قرمز است و معنی و مفهوم آن این است که حمله هوایی انجام خواهد شد. محل کار خود را ترک و به پناهگاه بروید (آژیر با زیر و بم متوالی به مدت سه دقیقه و فاصله زمانی 10 ثانیه). 
محمد‌علی ابطحی مدیر وقت رادیو در دوران جنگ تحمیلی در خاطرات خود درباره آژیر قرمز نوشته است: «این نوار قبل از انقلاب در ارتش تهیه شده بود. شنیده بودم که قبل از انقلاب در جریان یک مانور امنیتی داخلی در ارتش ضبط شده بود و سر چهارراه‌ها بلندگو می‌گذاشتند و آن را برای تمرین و اعلام آمادگی و ابراز قدرت پخش می‌کردند. جنگ تحمیلی که متأسفانه به‌صورت حقیقی آغاز شد، این نوار را به رادیو دادند تا در زمان حملات پخش کنیم.»
اعلام وضعیت سفید
توجه!توجه! علامتی که هم‌اکنون می‌شنوید اعلام وضعیت عادی یا وضعیت سفید است و معنی و مفهوم آن این است که حمله هوایی خاتمه یافته یا احتمال آن از بین رفته است، از پناهگاه خارج شوید (دو آژیر ممتد به مدت یک دقیقه و فاصله زمانی یک دقیقه).
روزنامه کیهان - چهارشنبه 2 مهر 1359
خاطرات شفاهی رادیو، راه‌اندازی 
رادیو جبهه 
کپی
پیشنهاد سردبیر