اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

اطلاعات معتبر درباره کرونا را از کجا به دست بیاوریم؟

اطلاعات معتبر درباره کرونا را از کجا به دست بیاوریم؟

سازمان جهانی بهداشت و بنیاد ویکی‌مدیا که اداره موسسه غیرانتفاعی ویکی‌پدیا را بر عهده دارد، همکاری جدیدی را به منظور توسعه دسترسی عمومی به آخرین و معتبرترین اطلاعات موجود درباره کووید۱۹ آغاز کردند.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری سازمان جهانی بهداشت، اکنون که بسیاری از کشورهای جهان درگیر شیوع پاندمی کووید ۱۹ هستند و پایداری اجتماعی بسیاری از این کشورها تحت تاثیر اطلاعاتی است که اغلب توسط شهروندان و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود، این همکاری، اطلاعات معتبر را در اختیار عموم قرار می‌دهد.

بدین ترتیب همه افراد می‌توانند به نمودارها، فایل‌های ویدیویی و سایر داده‌های مربوط به سلامت عمومی که توسط سازمان جهانی بهداشت گردآوری و تدوین می‌شود، از طریق کتابخانه دیجیتال Wikimedia Commons دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر ویکی پدیا پنج هزار و ۲۰۰ مقاله مرتبط با کووید را به ۱۷۵ زبان مختلف منتشر کرده است و از طریق این همکاری جدید امکان پوشش وسیع‌تر اخبار و اطلاعات علمی مربوط به کووید ۱۹ توسط ۲۵۰ هزار دبیر داوطلب این رسانه فراهم می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت به عنوان اولین سازمان بین‌المللی حوزه سلامت، از زمان شیوع جهانی ویروس کرونا، تلاش کرده است تا آمادگی کشورها را به سرعت افزایش داده و هماهنگی‌های لازم را برای واکنش در برابر ویروس، تحقیقات، نو آوری و همکاری بین دولت‌ها انجام دهد.

حال که اطلاعات مربوط به همه‌گیری و انتقال ویروس دائما در حال تغییر است، سازمان جهانی بهداشت تلاش می‌کند که به طور مستمر خط‌مشی‌ها و توصیه‌هایی را در اختیار دولت‌ها، جوامع و شهروندان سراسر جهان قرار دهد./ ایرنا 
 

اخبار کرونایی را چطور پیگیری می‌کنید؟

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 


 

کپی