اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

زنان بیشترین تماس گیرندگان با سامانه مشاوره کرونا

زنان بیشترین تماس گیرندگان با سامانه مشاوره کرونا

نتایج یک پژوهش با عنوان « ویژگی‌های جمعیت شناسی و شایع ترین شکایات در تماس گیرندگان با سامانه مشاوره اضطراب و استرس تلفنی جهاد دانشگاهی » بیشترین تماس گیرندگان را زنان و مهم‌ترین علت تماس را اضطراب سلامتی بدون علامت ابتلا به کرونا تشکیل داده است.

این پژوهش توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با هدف بررسی ویژگی‌های جمعیت‌شناختی و شکایات شایع در تماس‌گیرندگان با خط مشاوره تلفنی اضطراب و استرس ناشی از بیماری کرونا انجام شده است.

به گزارش جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در متن این مقاله آمده است: بیشترین گروه خدمت‌گیرنده از سامانه مشاوره تلفنی زنان متأهل در بازه سنی ۳۰ تا ۳۹ سال بوده اند نتایج مقاله نشان داد۶۵/۸ درصد از تماس‌گیرندگان زن بوده‌اند.
میانگین سن تماس‌گیرندگان ۴۴/۱۴ سال بوده است.
۷۷/۷ درصد متأهل بوده‌اند. ۴۱/۵ درصد از تماس‌گیرندگان بدون داشتن علائم، ترس و اضطراب از ابتلا به کرونا داشتند. و ۲۶/۶ درصد اضطرابشان به دلیل ترس از مبتلا شدن بستگان درجه‌یک بود که در حال حاضر سالم بودند. در ۸/۵ درصد اضطراب، ناشی از مشکلات اقتصادی و از دست دادن شغل یا درآمد بود.

این مطالعه به صورت مقطعی (توصیفی) انجام شد و تعداد ۱۹۷۸ تماس (با مدت زمان بالای یک دقیقه) با سامانه مشاوره تلفنی اضطراب و استرس جهاد دانشگاهی علوم‌پزشکی شهید بهشتی مورد بررسی قرار گرفتند.
جمع‌آوری اطلاعات بر اساس چک‌لیست ویژگی‌های جمعیت‌شناختی و علت تماس با سامانه مشاوره بود که توسط محققین تنظیم و در اختیار مشاوران قرار گرفته بود.

گفتنی است: این مقاله توسط فرج حسینیان سراجه‌لو، رزا راشدی، هاله فاتح، حمیدرضا شهبازپور، بهاره کاشانی موحد نگارش شده و در مجله «علمی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی قزوین» منتشر شده است./ ایرنا 
 

رد پای روان‌شناسان بر خط مقدم دوران پسا کرونا

جای خالی مدیریت سلامت روان در آغاز همه‌گیری کرونا

چگونه افسردگی و اضطراب ناشی از کرونا را تاب بیاوریم؟

رفع اضطراب کرونایی دانشجویان در مرکز مشاوره دانشگاه امیرکبیر
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 
کپی