اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

جمهوری آذربایجان به ارمنستان هشدار داد

جمهوری آذربایجان به ارمنستان هشدار داد

رئیس‌جمهور آذربایجان از احتمال بکارگیری جنگنده‌های اف-۱۶ ترکیه در صورت ادامه درگیری‌ها در قره‌باغ خبر داد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رئیس جمهور آذربایجان به ارمنستان درباره تشدید حملاتش هشدار داد.

در حالیکه هنوز ۲۴ ساعت از سومین توافق آتش بس میان باکو و ایروان نمی‌گذرد، الهام علی اف درباره پیامد‌های حضور نیرو‌های ارمنستان در اراضی تحت حاکمیت جمهوری آذربایجان هشدار داد. رئیس جمهور آذربایجان گفت در صورت تجاوز به حریم این کشور از جنگنده‌های اف-۱۶ ترکیه استفاده خواهد کرد.

وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد ارمنستان آتش بس جدید را تنها ۵ دقیقه بعد از آنکه وارد فاز اجرایی شد نقض کرد این درحالی است که ارمنستان چنین ادعای را رد کرد و از پایبندی خود به آتش بس گفت.

در آن سوی میدان، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان نه تنها این ادعای آذربایجان را رد بلکه تاکید کرد که این باکو بود که نیرو‌های آن‌ها را بمباران و آتش بس را نقض کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته با انتشار بیانیه‌ای از اجرایی شدن توافق آتش‌بس جدیدی میان جمهوری‌آذربایجان و ارمنستان از ساعت ۸ صبح روز دوشنبه خبر داد. وزارت امورخارجه آمریکا در بیانیه خود با اشاره به بیانیه مشترکی که در تاریخ ۱ اکتبر (۹ مهر) میان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، «امانوئل مکرون» همتای فرانسوی او و «ولادیمیر پوتین» همتای روس آنان، منعقد شده است، اعلام کرد که «این توافق از فردا ۸ صبح به وقت محلی اجرایی می‌شود و واشنگتن مذاکرات با مینسک را سهولت خواهد بخشید تا جمهوری‌آذربایجان و ارمنستان راه‌حلی برای مناقشات قره‌باغ بیابند.»

از زمان آغاز درگیری‌های تازه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، این سومین توافق آتش بسی است که میان دو کشور منعقد می‌شود.  / باشگاه خبرنگاران

کپی