اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

نمایشگاهی از آثار کرونایی

نمایشگاهی از آثار کرونایی

نخستین سالانه هنرهای تجسمی ساتین با محوریت بیماری کرونا این روزها در موسسه صبا برگزار است.

جشنواره‌ هنرهای تجسمی ساتین با عنوان «وضعیت» روز شنبه (۳ آبان ماه) در موسسه فرهنگی هنری صبا آغاز به کار کرد.

این رویداد هنری در شرایطی شکل گرفت که به دلیل شیوع بیماری کرونا، فعالیت‌های فرهنگی و هنری بسیار محدود شده و هنرمندان در حوزه‌های مختلف، امکان چندانی برای خلق و ارائه آثار هنری ندارند.

در چنین شرایطی موسسه‌ ژرفا هنر ساتین کیش، با هدف تاکید بر نقش سازنده و امیدبخش هنر در دوران پراضطراب شیوع ویروس کرونا، اقدام به برگزاری جشنواره‌ هنرهای تجسمی «وضعیت» در ۵ رشته‌ نقاشی، عکاسی، مجسه‌سازی، چاپ دستی و هنرهای جدید کرد تا هنرمندان بتوانند با تجربه‌ای که از دوران کرونا کسب کرده‌اند به خلق آثار هنری بپردازند.

پس از اعلام فراخوان این جشنواره، تعداد ۱۵۸۰ اثر در ۵ بخش به دبیرخانه ارسال شد که پس از یک مرحله داوری بر اساس تصاویر آثار و یک مرحله داوری بر اساس اصل آثار، ۱۰۷ اثر از ۸۶ هنرمند انتخاب شده و در نمایشگاه «وضعیت» در موسسه صبا به نمایش درآمد. آثاری که در این مجموعه به نمایش درآمده است اغلب توسط هنرمندان جوانی به وجود آمده که تجربیات و احساسات خود از دوران محدودیت‌های اجتماعی و ماندن در خانه را به شکل‌های مختلف به تصویر کشیده‌اند.

این آثار نشان‌دهنده نحوه‌ مواجهه هنر با این شرایط بحرانی و همچنین نوع واکنش انسان‌ها به این شرایط هستند. آثاری که در دوران شیوع کرونا خلق شده است از دریچه چشم هنرمندان به بررسی وضعیتی پرداخته که آدم‌ها را در موقعیتی تقریبا یکسان قرار داده و احساساتی مانند ترس، تنهایی، انزوا و امید به آینده در آنها دیده می‌شود.

اختتامیه جشنواره در تاریخ ۱۶ آبان ماه برگزار و نفرات برگزیده بخش‌های پنج‌گانه معرفی می شود.

غزاله هدایت، پیمان هوشمندزاده و زانیار بلوری، بخش نقاشی: واحد خاکدان، محمد خلیلی و کامبیز موسوی اقدم داوری بخش عکاسی را برعهده دارند. احمد وکیلی، همایون سلیمی و مهرداد ختایی، داوران بخش چاپ دستی و همچنین نرگس حریریان، کوروش گلناری و بیژن غنچه پور، بخش هنرهای جدید: حمید سوری، باربد گلشیری و آذر محمودیان داوران بخش مجسمه‌سازی هستند.

جشنواره «وضعیت» با مدیریت محدثه وحیدی‌مهر، دبیری دکتر هادی آذری ازغندی و ‌دبیر اجرایی محمد محمدامینی تا ۱۵ آبان در گالری ملی موسسه فرهنگی هنری صبا به نشانی خیابان ولیعصر(عج)، نرسیده به خیابان طالقانی، پلاک ۱۵۵۲، طبقه سوم برپاست و سپس این آثار در نگارخانه هنرهای معاصر کیش به نمایش درمی‌آید.

تور مجازی این نمایشگاه در وب‌سایت موسسه به نشانی www.SateenArt.com برگزار می‎شود و سایر برنامه‌های مرتبط با جشنواره نیز در صفحه اینستاگرام sateen_festival ارائه می‌شود.

کپی