اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

افزایش قاچاق کودکان در پاندمی کرونا

افزایش قاچاق کودکان در پاندمی کرونا
آرزوکیهان

"مجیب "یکی از صدها کودکی است که از دست قاچاقچیان کودک در هند نجات یافته است او می گوید به همراه دوستش هنگام سوار شدن بر اتوبوس ربوده به قیمت 7 دلار- 500 روپیه – فروخته شده بود.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از سی ان ان، با ورود اتوبوس مجیب ماموران پلیس که در جستجوی قاچاقچیان کودکان هستند اتوبوس را متوقف و دو قاچاقچی را دستگیر و مجیب و دوستش را به همراه 19 کودک دیگر  نجات داده اند.

---
---

این کودکان اغلب به قیمت ارزان به کارگاههای خارج از شهر برای انجام کار فروخته می شوند.
با شیوع پاندمی کرونا کار و بار قاچاقچیان کودکان در هند نیز افزایش یافته و آمار خرید و فروش کودکان کار نیز سیری فزاینده داشته است.
بنا بر قوانین هند کودکان از سن 14 سالگی مجاز به انجام کار هستند اما فقط در مشاغلی که با خانواده شان مرتبط باشد و هرگز نباید درشرایط خطرناک حتی برای خانواده خود کار کنند.اما امروز با توجه به اقتصاد این کشور که به شدت تحت تاثیر بیماری کرونا قرار دارد بسیاری از افراد مشاغل خود را از دست داده و این سبب شده که برخی از خانواده ها اجازه دهند که فرزندانشان وارد بازار کار شوند تا شاید در آمدی برای خانواده کسب کنند.
اکنون این کودکان اغلب در کارگاههای ساخت النگوهای رنگین مورد استفاده قرار می گیرند.ساختن النگو کاری خطرناک است زیرا نیاز به ذوب کردن فلز داشته و در لیست صنایعی است که کودکان نمی توانند در آن استخدام شوند.
"کایلاش ساتیارتی " برنده جایزه نوبل در سال 2014 میلادی که موسس "جنبش نجات کودکان"‌ در هند است در این باره می گوید: کودکان در هند هرگز با چنین بحرانی روبرو نبوده اند این رویداد صرفا بحران در زمینه بهداشت و اقتصاد نیست این بحرانی در عدالت،‌انسانیت ، کودکی است که آینده یک نسل را تحت تاثیر قرار داده است. امروزه کودکان قاچاق می شوند تا در کارخانه های ساخت النگو به صورت غیر قانونی مورد بهره برداری قرار گیرند.
با قرنطینه شدید در هند مدارس و محل های کار بسته شد میلیون ها کودک از وعده غذایی که در مدرسه دریافت می کردند محروم شدند در این زمان قاچاقچیان انسان با هدف قراردادن خانواده های ناامید از این وضعیت سوء استفاده کردند. تاکنون پلیس هند توانسته 1127 کودک را از دست 86 قاچاقچی در سراسر هند نجات دهد. اغلب کودکان متعلق به مناطق روستایی بوده اند که خانواده هایی بسیار فقیر دارند.
به گفته کودکان نجات یافته آنها در شرایط طاقت فرسا و بدون دستمزد کار می کنند برخی از آنها مورد سوء‌استفاده جسمی قرار گرفته و تجربه تلخی را در سرنوشت خود بدست می آورند. کودکان به شدت تحت کنترل قاچاقچیان بوده و بسیاری از آنها راهی برای برقراری ارتباط مجدد با خانواده هایشان ندارند. فقر نشانه ای از نابرابری عدالت در کشور هند است که با همه گیر شدن بیماری تشدید یافته است.
فقر ، بیکاری ، گرسنگی
بر اساس مطالعه یونیسف با شیوع کرونا در هند نیمی از خانواده ها در ایالت بیهار در آمد خود را از دست داده اند.در این منطقه میلیون ها کارگر مهاجر زندگی می کند.
پدر مجیب نیز یک کارگر ساختمانی است که مجبور شده فرزندش را برای کسب درآمد بیشتر خانواده به دست قاچاقچیان بسپارد. تا به عنوان کارگر ارزان در کارخانه های ساخت النگو فعالیت کند. مادربزرگ مجیب به خبرنگار سی ان ان در این  باره گفت: اینجا هیچ در آمدی وجود ندارد چگونه او را تغذیه کنم؟ به او گفتم نرو، اما او دیگر چیزی برای خوردن در خانه ندارد. پلیس او را از دست قاچاقچیان نجات داد اما او گرسنه است.

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی