اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

چشم نوازی دریاچه ارومیه با حضور فلامینگوها

چشم نوازی دریاچه ارومیه با حضور فلامینگوها

بیش از ۵۵ هزار قطعه فلامینگو در سواحل و پارک ملی دریاچه ارومیه در حال استراحت و تغذیه هستند.

رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان ‌غربی گفت : آذربایجان غربی در مسیر کریدور مهاجرت پرندگان در دنیا قرار دارد و هر سال همزمان با فصل مهاجرت ‏، هزاران پرنده آبزی و کنار آبزی به دلیل دارا بودن بیش ۷۰ تالاب فصلی و دائمی به این استان مهاجرت می‌کنند.

امید یوسفی به مناسب بودن شرایط زیستی در تالاب‌ها و زیستگاه‌های آبی در فصول مهاجرت و ورود بیش از ۲۰۰ گونه پرنده مختلف به آذربایجان‌غربی اشاره کرد و افزود :  با توجه به بهبود وضعیت دریاچه ارومیه در سال‌های اخیر شاهد حضور فلامینگو که نمادی از این تالاب بین المللی است هستیم و این فلامینگوها تا زمانی که شرایط اقلیمی فراهم باشد در تالاب‌ها و سواحل دریاچه ارومیه ماندگار خواهند بود و در صورت بروز سرما و یخبندان به عرض‌های جنوبی‌تر مهاجرت می‌کنند.
وی با بیان اینکه جمعیت فلامینگو در ۴ سال اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است اضافه کرد : افزایش جمعیت و جوجه آوری فلامینگوها بیانگر احیای دریاچه ارومیه و تداوم روند بهبودی این تالاب بین المللی است.

یوسفی با بیان اینکه فلامینگوها به دلیل امن بودن زمین‌های باتلاقی بیشتر در این مکان‌ها تخم‌گذاری می‌کنند گفت :  غذای این پرنده از آرتمیا و حشرات ریز موجود در آب دریاچه ارومیه است و فلامینگوها به علت آبکش‌بودن شکل منقارشان می‌توانند به راحتی از حشرات ریز موجود در آب تغذیه کنند.

فلامینگوها در پاییز از عرض‌های جغرافیایی شمالی از جمله سیبری به عرض‌های جنوبی مهاجرت کرده و در مناطق مساعد به زمستان گذرانی اقدام می‌کنند ؛ آذربایجان‌غربی و تالاب‌های آن که در کریدور مهاجرتی پرندگان واقع شده اند بهترین مکان برای زمستان‌گذرانی این پرندگان است.

آذربایجان‌غربی با دارا بودن بیش از ۲۰۰ گونه از انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی و بیش از ۷۰ تالاب دائمی و فصلی یکی از مهمترین مکان‌های مهاجرت و زیست انواع پرندگان است./ خبرگزاری صداو سیما

کپی