اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

پلاسمادرمانی مانع مرگ بیماران کرونایی نمی‌شود

پلاسمادرمانی مانع مرگ بیماران کرونایی نمی‌شود
آرزوکیهان

آخرین یافته‌های بدست آمده نشان می‌دهد که پلاسمادرمانی نمی‌تواند بیماران کرونایی را از مرگ نجات دهد.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، آزمایش‌های انجام شده بر ۴۰۰ بیمار در هند تائید کرد که تزریق پلاسما نمی‌تواند عامل کاهش مرگ در بیماران کرونایی باشد.
در نخستین روش‌های درمانی تزریق پلاسما در گروهی از بیماران نویدبخش بوده و به همین دلیل بسیاری از بیمارستان‌های سراسر دنیا از این روش برای مقابله با ویروس کرونا استفاده کردند اما اکنون آزمایش بالینی گسترده این موضوع را رد کرده است که پلاسما می‌تواند جلوی مرگ بیماران را بگیرد.
پزشکان هندی تائید کردند که با تزریق پلاسما به صدها بیمار کرونایی نتیجه بدست آمده نگران کننده بوده است. تاکنون پزشکان بیماران بهبودیافته را تشویق می‌کردند تا با اهدای پلاسما بتوانند جان دیگر همنوعان خود را از مرگ نجات دهند اما اکنون مشخص شد که این روش نیز کارساز نیست.
پزشکان هندی معتقدند که پلاسماهای جمع آوری شده میزان بسیار پایینی آنتی بادی داشته‌‌اند اما ممکن است پلاسماهایی با آنتی بادی بالا بتواند برای درمان بیماران کرونایی موثرتر باشد.
پروفسور «آپارنا موکرجی» از شورای تحقیقات پزشکی در هند گفت: ما بیماران خود را به دو گروه تقسیم کردیم گروهی که پلاسما دریافت کردند و گروهی که پلاسمایی به آنها تزریق نشد و داده‌ها نشان داد که پلاسما نمی‌تواند مانع مرگ بیماران شده یا روند بهبود را تسریع بخشد.
این در حالی است که پروفسور «مارتین لندری» استاد علوم پزشکی دانشگاه آکسفورد انگلیس در این باره گفت: اگرچه این مطالعه جامع‌ترین تحقیق در مورد درمان با پلاسما بوده اما هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری در این ارتباط است.
وی افزود: ما هنور در حال جمع آوری پلاسما از بیماران بهبودیافته از کرونا هستیم. این پلاسماها آزمایش شده و آنهایی که سطح آنتی بادی بالایی دارند برای بیماران تجویز می‌شوند. تاکنون ۱۹۰۰ بیمار تحت بررسی و مطالعه برای تزریق پلاسما هستند در صورت روشن شدن نتیجه آزمایشات اطلاعات در اختیار دیگر پزشکان قرار خواهد گرفت.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی