اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹
خاطرات 453 روز حضور در کاخ سفید

پایان‌بندی دیدنی نشست ناتو

پایان‌بندی دیدنی نشست ناتو
مترجمان: مسعود میرزایی و بهجت عباسی

ترامپ واقعاً درحال چانه زدن با رهبران دیگر کشورها و امتیاز دادن به آنها بود. با توجه به اینکه از قبل هیچ برنامه‌ای برای این نشست تنظیم نشده بود، ترامپ به نوعی به دام افتاده بود. واقعاً این صحنه دیدن داشت.

برخی از رهبران تأکید داشتند که نمی‌توانند درخواست‌های ترامپ را در زمینه افزایش بودجه دفاعی ناتو، بپذیرند زیرا بیانیه‌ای را که قبلاً تصویب کرده‌اند، نقض می‌کنند. به استولتنبرگ گفتم «این واقعاً اشتباه است.» او هم موافق بود و قول داد به رفع مشکل کمک کند اما ظاهراً اوضاع دشوارتر می‌شد. ترودو نخست‌وزیر کانادا از من پرسید: خُب جان، آیا این توافق هم از جمله توافق‌هایی است که می‌خواهی بفرستی هوا؟ به شوخی پاسخ دادم، هنوز وقت برای این کار باقی است، بالاخره اشکالاتش معلوم می‌شود و ما هر دو خندیدیم. در ادامه من یادداشتی درباره کاهش کمک امریکا به بودجه مشترک ناتو به ترامپ دادم و او هم آن را به استولتنبرگ ارائه کرد و دبیرکل ناتو پس از مطالعه آن را تعدیل کرد، اما دست‌کم این پیشنهاد هم اکنون روی میز بود. با یکی دو اظهارنظر دیگر از سوی حضار، جلسه غیررسمی ترامپ و سران ناتو پایان یافت و ما آماده شدیم تا مقدمات کنفرانس مطبوعاتی پایان نشست را ترتیب دهیم که در مقایسه با کنفرانس خبری سنگاپور که پس از دیدار با رهبر کره شمالی برگزار شد، آرام‌تر بود. ترامپ در کنفرانس خبری تحلیل مثبتی از اجلاس سران ناتو و حاشیه‌های آن ارائه داد. نتیجه اجلاس عاری از هرگونه شک و شبهه‌ای بود: ایالات متحده از متحدانش در ناتو انتظار داشت به تعهدات‌شان درباره بودجه دفاعی پایبند باشند. با‌ وجود سادگی این مسأله، برای چنین موضوع پیش پاافتاده و مبتذلی تلاش زیادی شده بود. واقعیت قطعی این بود که دیگر ریاست جمهوری اوباما و نوع تعاملات آن دوران تمام شده بود. ترامپ قبل از ترک بروکسل مجدداً در محل کنفرانس سران حضور یافت تا در جلسه‌ای که درباره افغانستان تشکیل شده بود نطق از پیش تهیه شده‌ای ارائه دهد. او همچنین در این جلسه اشاره کرد که به نظر او روحیه همکاری در ناتو تقویت شده است. با این حال، ما بعداً ناچار شدیم مطابق با برنامه، او را برای عزیمت به فرودگاه تحت فشار قرار دهیم تا از راه بندان‌های بیشتر در خیابان‌های بروکسل جلوگیری کنیم. وقتی که آنجا را ترک می‌کردیم مرکل داشت حرف می‌زد. ترامپ برای خداحافظی پیش او رفت و مرکل از جایش بلند شد تا با او دست بدهد. اما ترامپ هر دو گونه او را بوسید و گفت: «آنگلا را دوست دارم.» فضای اتاق از کف زدن جمعیتی که ایستاده بودند پر شد و ما در همین حال و هوا آنجا را ترک کردیم. ترامپ آن شب در توئیتی نوشت:

امروز موفقیت بزرگی برای ناتو رقم خورد! از وقتی انتخاب شدم اعضای ناتو میلیاردها دلار بیشتر پول پرداخته‌اند! روحیه‌ای خوب.
اختلافات پابرجا و آینده نامعلوم بود، اما اعضای ناتو به جای تشدید اختلافات چشمگیر موجود درباره آینده این ائتلاف، به‌صورت علنی در پشت سر ترامپ ایستادند و به‌صورت متحد او را برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در هلسینکی بدرقه کردند. / ایران

کپی