اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
سال 1359(نیمه اول) شکست امریکا در طبس

بر طبل توفان شن

بر طبل توفان شن
محمد گرشاسبی

انتخابات ریاست جمهوری اکتبر 1980 امریکا نزدیک بود و جیمی کارتر می‌خواست به هر قیمتی برنده این انتخابات باشد، اما پیروزی او با حوادث ایران گره خورده بود و برای ترغیب افکار عمومی امریکا، باید برای آزادی 53 گروگان سفارت در ایران گامی برمی‌داشت.

 پس از صدور دو قطعنامه 457 و 461 شورای امنیت برای اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و استفاده از گزینه تهدید نظامی که هردو ناکام ماند، رئیس‌جمهوری امریکا روز 6فروردین 1359 نامه‌ای برای امام خمینی نوشت: «عالیجناب، تمنا دارم مرا در حل بحران فیمابین براساس ضوابط منصفانه و شرافتمندانه جداً یاری کنید و از این بابت نهایت حق شناسی را خواهم داشت.» امام، نامه محرمانه کارتر را رسانه‌ای کرد و پرزیدنت بیش از پیش نزد افکار عمومی ایالات متحده امریکا رسوا شد.

دولت امریکا 18 فروردین در اقدامی یک جانبه، رابطه سیاسی و اقتصادی خود با ایران را قطع کرد و ابوالحسن بنی صدر هم یک روز بعد در یک مقابله به مثل اعلام کرد که تهران نیز رابطه با واشنگتن را قطع می‌کند. رئیس‌جمهوری امریکا در نهایت به گزینه نظامی متوسل شد تا با آزادی گروگان‌ها از خود یک قهرمان بسازد. عملیات «پنجه عقاب» پیشنهاد زبیگنیو برژینسکی مشاور امنیت ملی کارتر بود؛ عملیاتی که سایروس ونس وزیر امور خارجه بشدت با آن مخالفت داشت؛ در نهایت با دستور جیمی کارتر عملیات پنجه عقاب در شامگاه 5 اردیبهشت با پرواز 6 فروند هرکولس سی-130 و 8 بالگرد از عرشه ناو نیمیتز در دریای عمان به سمت صحرای طبس شروع شد. آنها از مسیر کویر لوت به «صحرای یک [رباط پشت بادام در طبس] رفتند تا از آنجا به تهران بیایند. بنا بود هلیکوپتر‌ها در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی) در مجاورت سفارت امریکا فرود آیند و 93 کماندوی نیروی دلتای امریکا، گروگان‌ها را آزاد کنند. اما طوفان شن در صحرای طبس برنامه‌ها را به هم ریخت؛ بر اثر این طوفان 3 بالگرد دچار نقص فنی شدند و با برخورد سی-130 به یک بالگرد سی-اچ.53، هشت نظامی امریکایی کشته شدند. امریکایی‌ها 5 فروند بالگرد خود را رها کرده و سوار بر هرکولس دوم از مهلکه طبس گریختند. 
کپی
پیشنهاد سردبیر