اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
سال 1358(نیمه دوم) بنی صدر چگونه انتخاب شد؟

انتخاب اولین رئیس جمهور

انتخاب اولین رئیس جمهور
محمد گرشاسبی

با مهاجرت امام خمینی از نجف به پاریس در 13 مهر 1357 ابوالحسن بنی صدر (متولد دوم فروردین سال ۱۳۱۲ در باغچه از توابع همدان) فرزند آیت‌الله نصرالله بنی‌صدر، سعی کرد خود را به امام نزدیک کند تا بلکه بتواند در حلقه یاران امام جای بگیرد.

 او به دهکده نوفل لوشاتو رفت تا به‌دلیل داشتن تسلط به زبان انگلیسی و فرانسه، مترجم مصاحبه‌های امام شود. او از این فرصت بهره برد و خودسرانه خودش را سخنگوی امام معرفی کرد. 12 بهمن با امام به تهران آمد و بعد به‌عنوان سخنگوی امام در دانشگاه صنعتی شریف سخنرانی کرد. سبک سخنرانی او کنایه، نقد و لحن حق به جانب در حوزه‌های اقتصاد و سیاست داشت که همین کافی بود مخاطبان زیادی را جذب کند. در دوران نخستین انتخابات ریاست جمهوری، او به بیت امام در قم رفت و پس از خروج از بیت، در مقابل خبرنگاران خود را کاندیدای ریاست جمهوری اعلام کرد و همین کافی بود تا مردم تصور کنند امام از وی خواسته که نامزد انتخابات شود. مسعود رجوی نیز قصد داشت که کاندیداتوری خود را اعلام کند اما از آنجا که شرکت در رفراندوم قانون اساسی را بایکوت کرده بود، به وی اجازه شرکت در انتخابات ندادند.
بنی صدر با حضور در تلویزیون و برگزاری مناظره با بابک زهرایی نماینده حزب کارگران سوسیالیست در دانشگاه تهران بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد. شهرت بنی صدر با چاپ مقاله، کتاب و نیز روزنامه انقلاب اسلامی اش مضاعف می‌شد. حالا افکار عمومی او را تئوریسین انقلاب اسلامی می‌شناخت و ستاد انتخاباتی وی که عمدتاً عناصر سازمان مجاهدین(منافقین) خلق تشکیل می‌دادند سعی در تخریب جلال‌الدین فارسی مهم‌ترین رقیب بنی صدر داشتند. کار تا جایی پیش رفت که ستاد بنی‌صدر شایعه افغانی الاصل بودن فارسی را چند روز پیش از انتخابات نشر داد و همین کافی بود تا اقبال عمومی به سمت مهم‌ترین کاندیدای حزب جمهوری اسلامی کاهش یابد. شگردهای تبلیغاتی ستاد بنی‌صدر کار خود را کرد و شعار «بنی‌صدر صددرصد» در هر کوی و برزنی توجه عمومی را به سمت وی متمایل می‌کرد. 5 بهمن 1358 یک روز پس از مهاجرت امام از قم به تهران، مردم ایران در سال 1358 برای چهارمین بار پای صندوق رأی رفتند تا پس از «رفراندوم جمهوری اسلامی»، «رأی به نمایندگان خبرگان قانون اساسی» و «رفراندوم قانون اساسی» این بار رئیس قوه مجریه را انتخاب کنند. 11 میلیون نفر از ایرانیان به ابوالحسن بنی صدر رأی دادند تا او با کسب 85 درصد از آرا به‌عنوان اولین  رئیس‌جمهوری ایران انتخاب شود. روز دوشنبه 15 بهمن 1358 مراسم تنفیذ ریاست جمهوری در بیمارستان قلب مهدی رضایی [شهید رجایی فعلی] برگزار شد و امام لوح تنفیذ ریاست جمهوری را به ابوالحسن بنی صدر دادند و او را یک خط نصیحت کردند: «حب الدنیا رأس کل خطیئه.»
کپی
پیشنهاد سردبیر