اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

ترکیه اکتشاف در منطقه مورد مناقشه مدیترانه را تا ۴ نوامبر تمدید کرد

ترکیه اکتشاف در منطقه مورد مناقشه مدیترانه را تا ۴ نوامبر تمدید کرد

ترکیه اعلام کرد در حال تمدید کار لرزه‌نگاری کشتی اوروک ریس خود در منطقه مورد مناقشه مدیترانه شرقی تا ۴ نوامبر (۱۴ آبان) است، گامی که برای تشدید تنش‌ها در منطقه انجام شد.

 اعضای ناتو، ترکیه و یونان در اختلافی بر سر میزان فلات‌های قاره‌ای خود و ادعاهای متناقض در مورد منابع هیدروکربن مدیترانه شرقی قرار گرفته‌اند.

این اختلاف در ماه اوت ظاهر شد، زمانی که ترکیه کشتی اروک ریس را به آب‌هایی که مورد ادعای یونان و قبرس هم بود، فرستاد.

اخطار نیروی دریایی ترکیه اواخر روز شنبه اعلام کرد که اوروک ریس همراه با دو کشتی دیگر "آتامان" و "چنگیز خان"، تا ۴ نوامبر به کار در منطقه‌ای در جنوب جزیره یونانی "رودس" ادامه خواهد داد.

اخطار قبلی نیروی دریایی ترکیه، کار تحقیقاتی در این منطقه را تا ۲۷ اکتبر (۶ آبان) برنامه‌ریزی کرده بود.

آنکارا  ماه گذشته اوروک ریس را برگرداند تا در مقابل نشست اتحادیه اروپا، محلی که که قبرس در آن خواستار تحریم علیه ترکیه شد، دیپلماسی را مدنظر قرار دهد. این کشتی این ماه بار دیگر به منطقه مورد مناقشه فرستاده شد که پاسخ خشمگینی را از سمت یونان، فرانسه و آلمان برانگیخت.

اتحادیه اروپا بعد از این نشست گفت که ترکیه را در صورت ادامه عملیاتش در منطقه توبیخ خواهد کرد؛ اقدامی که بنا به گفته آنکارا، روابط ترکیه و اتحادیه‌ اروپا را تحت فشار بیشتری قرار خواهد داد. ترکیه می‌گوید عملیاتش در فلات قاره خودش انجام می‌شود./ ایسنا 

کپی