اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹

فرار چهره اپوزیسیون ونزوئلا به اسپانیا

فرار چهره اپوزیسیون ونزوئلا به اسپانیا

"لئوپولدو لوپز"، سیاست‌مدار اپوزیسیون ونزوئلا با گذشت بیش از یک سال پس از آنکه به پناهنده شدنش به محل سکونت سفیر اسپانیا در کاراکاس برای فرار از حبس حانگی از کشور گریخت

حزب لوپز "اراده محبوب" درباره اینکه او چگونه ونزوئلا را ترک کرده چیزی نگفت، اما دو فرد مطلع از خروج او گفتند که لوپز از طریق کلمبیا مهاجرت کرده است. یک منبع دولت اسپانیا گفت ورود او به این کشور، جایی که اکنون همسرش هم زندگی می‌کند، حتمی بود.

لوپز در سال ۲۰۱۴ بعد از رهبری اعتراضات علیه نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، زندانی شد. وی موقتاً در سال ۲۰۱۷ آزاد شد. لوپز از داخل حبس خانگی خود، خوان گوایدو، نماینده جوان حزب اراده محبوب را که اوایل سال گذشته به عنوان رئیس کنگره تحت کنترل مخالفان انتخاب شده بود، راهنمایی کرد. گوایدو تحت مشورت لوپز و در تلاش برای برکناری مادورو، به قانون اساسی برای بر عهده گرفتن ریاست جمهوری موقت ارجاع داد.

در آوریل ۲۰۱۹، زمانی که گوایدو شورش نظامی مختصری علیه مادورو به راه انداخت، لوپز در کنار او در خیابان‌ها ظاهر شد. بعد از شکست این خیزش، لوپز به دنبال پناه آوردن  و اقامت در محل سکونت سفیر اسپانیا بود.

"لیلیان تینتوری"، همسر لوپز که در این محل به او ملحق شده بود، موفق شد مه همان سال به همراه دخترشان، ونزوئلا را به مقصد اسپانیا ترک کند.

گوایدو فرار لوپز را در یک پیام توییتری تأیید و ناکامی مادورو در دستگیری او را تمسخر کرد.

حزب اراده قوی نیز در بیانیه‌ای گفت لوپز محل سکونت سفیر اسپانیا را ترک کرده تا "اقدامات جدیدی را برای آزادی ونزوئلا ترتیب دهد".

رابطه لوپز با میزبانان اسپانیایی خود گاهی جناحی بوده است. بعد از آنکه به لوپز دسترسی به محل سکونت سفیر اسپانیا در کاراکاس داده شد، جوزپ بورل، وزیر خارجه این کشور گفت اسپانیا اجازه نخواهد داد سفارت‌خانه‌اش در کاراکاس به عنوان یک مرکز مخالفت استفاده شود و فعالیت سیاسی لوپز را محدود خواهد کرد.

بورل در آن زمان اظهار کرد که دولت اسپانیا لوپز را به مقامات ونزوئلایی تحویل نمی‌دهد، اما به او پناهندگی اعطا نمی‌کند چرا که لوپز باید در خاک اسپانیا درخواست پناهندگی کند.

وزارت خارجه اسپانیا روز شنبه در توییتر اعلام کرد که تصمیم لوپز برای ترک ونزوئلا، "داوطلبانه و شخصی" بوده است./ ایسنا 

کپی