اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

وقوع ۱۰ زمین لرزه در کشور؛ شروع پل سفید مازندران، پایان آوج قزوین

وقوع ۱۰ زمین لرزه در کشور؛ شروع پل سفید مازندران، پایان آوج قزوین

ساکنان پل سفید مازندران امروز شنبه ساعت چهار و پنجاه و شش دقیقه با زلزله ۲.۶ ریشتری از خواب برخاستن و اولین زلزله سوم آبان ماه در کشور به ثبت رسید و پس از آن هر چند ساعت وقوع زلزله ای در گوشه و کنار به وقوع پیوست که بزرگترین آن زلزله ۵.۴ ریشتری آوج قزوین بود.

به گزارش ایرنا از موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، بزرگترین زمین لرزه امروز شنبه سوم آبان ماه در آوج قزوین به وقوع پیوست و براساس بررسی ها و ارزیابی ها هیچ خسارت مالی و جانی در پی نداشت .

این زمین لرزه ۵.۴ ریشتری که ساعت حدود ۱۵ و ۴ دقیقه آوج قزوین را به لرزه درآورد، در حالی رخ داد که مردم تا با وقوع زلزله ای  ۳.۹ ریشتری که حدود دو دقیقه زودتر و  ساعت ۱۵ و دو دقیقه و ۲۸ ثانیه رخ داد به اماکن امن پناه برده بودند.

پل سفید مازندران، شهمیرزاد سمنان، سلطان آباد خراسان رضوی، تخت هرمزگان و آوج قزوین از مناطقی بود که امروز وقوع زمین لرزه در آن به ثبت رسیده است با این تفاوت که آوج قزوین شش زمین لرزه را پشت سرگذاشت که با  زمین لرزه ۳.۹ ریشتری به استقبال زلزله ۵.۴ ریشتری رفت و تاکنون با ۴ پس لرزه آن را بدرقه کرده است .

""زلزله، استان قزوین را لرزاند "" اولین خبر ایرنا بود که در تکمیل آن امده بود قدرت زمین لرزه ۵.۴ ریشتر گزارش شده است که در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در شهرستان آوج ثبت شده است .

زمین لرزه آوج  اکثر استانهای همجوار از جمله استان گیلان را لرزاند.

زلزله ۵.۴ ریشتری آوج خسارت جانی و مالی نداشت

فرماندار شهرستان آوج گفت: زمین لرزه‌ای که به بزرگی ۵.۴ ریشتر با مرکزیت آوج استان قزوین را لرزاند هیچ خسارات جانی و مالی در این شهرستان برجای نگذاشت.

نصرت الله علیرضایی افزود: به محض وقوع این زمین لرزه، تکان‌های شدیدی در دو مرحله در سطح شهرستان به وقوع پیوست.

وی اضافه کرد: بلافاصله بعد از وقوع این زمین لرزه، تیم‌های ارزیابی از دهیاران و بخشداران در چهارگوشه شهرستان وارد عمل شدند و خوشبختانه با بررسی صورت گرفته مشخص شد این زلزله هیچ گونه خسارات جانی و مالی به دنبال نداشته است.

علیرضایی به شهروندان توصیه کرد: با توجه به اینکه زلزله قابل پیش بینی نیست و ممکن است پس لرزه‌هایی نیز داشته باشد دام‌ها و احشام خود را از آغل‌ها خارج کرده و از قرار گرفتن در کنار ساختمان‌های فرسوده و قدیمی پرهیز نمایند.

وی گفت: از شهروندان آوجی درخواست داریم ضمن حفظ آرامش در حالت آماده باش قرار داشته باشند تا در صورت بروز هرگونه حادثه، کمترین میزان خسارات جانی و مالی را داشته باشیم.

فرماندار آوج افزود: ما در حال حاضر با مدیریت بحران استان در حال تعامل و ارتباط هستیم و ضمن رصد آخرین وضعیت شهرستان، اطلاعات لازم را در اختیار شهروندان قرار خواهیم داد.

این زمین لرزه در سایر شهرهای استان و استان‌های همجوار قزوین نیز احساس شده است.

پنج تیم ارزیابی زلزله به آوج اعزام شدند

مدیر کل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: زلزله‌ای که در شهرستان آوج به وقوع پیوست خسارتی نداشته، ولی پنج تیم ارزیابی برای بررسی بیشتر به منطقه اعزام شده است.

قدرت الله مهدیخانی افزود: هم اینک تمامی دستگاه‌های امدادی استان و شهرستان‌های همجوار آوج در آماده باش کامل قرار دارند تا در صورت نیاز به سرعت برای امدادرسانی اقدام کنند.

مهدیخانی به شهروندان توصیه کرد: با توجه به اینکه استان قزوین از استان‌های حادثه خیز کشور است ضمن حفظ آرامش و خونسردی به شایعات توجه نکنند و نقاط امن را برای سکونت خود انتخاب نمایند.

کمیته مدیریت بحران در رزن تشکیل شد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار رزن گفت: به دنبال وقوع یک زمین‌لرزه بین استان همدان و قزوین و در روستای آوج، کمیته بحران در این شهرستان تشکیل شد.

ابراهیم لشکری آزاد  اظهار داشت: تاکنون گزارشی مبنی بر بروز خسارت در روستاها، بخش ها و شهرها به فرمانداری رزن گزارش نشده است.

وی اضافه کرد: جلسه مدیریت بحران با حضور ۱۸ تن از اعضا تشکیل شده و دستگاه های خدمات رسان در این جلسه به بیان خسارت های وارده می پردازند.

زلزله قزوین تهران را به آماده باش در آورد

رضا کرمی محمدی رییس مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد: طبق بررسی های انجام شده در پایتخت هیچ زلزله ای به وقوع نپیوست.

وی افزود: زمین لرزه امروز در ۲۵ کیلومتری آوج و ۲۹ کیلومتری آبگرم قزوین روی داد که با توجه به نزدیکی این محل به استان های البرز و تهران این زمین لرزه در این استان ها احساس شد.

منصور درجاتی مدیرکل بحران استانداری تهران نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون استان تهران وضعیت مناسبی دارد که البته ستاد مدیریت بحران آماده باش است.

«داود غیاثی»مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی نیز در گفت و گویی با بیان اینکه محل وقوع زمین لرزه‌  ۵.۴ ریشتری مرز استانهای قزوین و همدان - حوالی آوج  بود، گفت این زمین لرزه که خسارتی نداشت .

وی ادامه داد: بعد از وقوع زلزله بلافاصله ستاد مدیریت استان مرکزی و شهرستان ساوه به حالت آماده باش درآمد.

چند روستای شهرستان آوج بر اثر زلزله دچار خسارت‌های جزیی شدند

مدیرعامل هلال احمر استان قزوین گفت: طبق ارزیابی‌های صورت گرفته تاکنون خسارت جانی ناشی از زلزله نداشتیم ولی چند روستای شهرستان آوج مانند ساریچلو، خنداب و اسدآباد دچار خسارت‌های جزیی شده اند که اغلب شامل تخریب دیوار و حیاط است.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی هلال احمر استان،  حسن آصفی شامگاه شنبه با اعلام این خبر، افزود: پس از وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر در شهرستان آوج، بلافاصله ۶ تیم ارزیاب هلال احمر همراه با تجهیزات تخصصی آوار برداری به منطقه اعزام شدند و همچنان در منطقه حضور دارند.

وی با اشاره به نتایج ارزیابی میدانی، افزود: در روستای منصور تخریب ۲ دیوار، در روستای مشهد شکستگی شیشه‌ها و تخریب دیوار، در روستای چنگوره شکستگی دیوار و قطعی برق و در روستای خنداب شکستگی دیوار گزارش شده است.

این مسوول گفت: خوشبختانه این زلزله خسارت جانی نداشت و همینطور خسارت مالی جدی وارد نشده است.

وی افزود: کلیه پرسنل امداد و نجات استان، اعضای تیم واکنش سریع و تیم آنست استان و شهرستان‌های همجوار از جمله بویین زهرا در آماده باش کامل هستند و جلسه ویدیو کنفرانس با سازمان امداد و نجات و با حضور حوزه معاونت امداد و نجات استان‌های کردستان، همدان و مرکزی در محل Eoc جمعیت هلال احمر استان برگزار شد و طی این جلسه گزارش کامل اقدامات و اطلاعات اقلام موجود در انبارها اعلام گردید.

آصفی افزود: با توجه به اینکه احتمال تناوب زلزله وجود دارد از مردم درخواست داریم ضمن حفظ خونسردی در صورت بروز زلزله، توصیه‌های ایمنی مربوط را رعایت کنند و در محل‌های امن پناه بگیرند.

رخداد زلزله امروز قزوین در امتداد دو خط گسلی/زمین‌لرزه آوج ربطی به گسل‌های پیرامون تهران ندارد
مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به جزئیات زمین‌لرزه امروز آوج استان قزوین با بیان اینکه این زمین‌لرزه در تهران نیز احساس شد، گفت: این زلزله در امتداد دو خط گسلی "کوشک نصرت" و "آوج"  (گسل آبدره) به ثبت رسید.

دکتر علی بیت اللهی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به زلزله امروز آوج قزوین، گفت: زلزله امروز با بزرگای ۵.۴ رخ داد که رومرکز آن در منطقه‌ای بوده است که در سال ۱۳۸۱زلزله‌ای به بزرگای ۶.۳ را تجربه کرده بود.

وی با بیان اینکه در زلزله آن سال، ۲۶۱ نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند، اظهار کرد: این منطقه از نظر لرزه خیزی، منطقه فعالی است.

بیت اللهی با اشاره به کانون رخداد این زمین‌لرزه، خاطر نشان کرد: قبل از زلزله ۵.۴ امروز در آوج استان قزوین، زلزله‎ ای با بزرگای ۳.۹ در امتداد دو خط گسلی "کوشک نصرت" و "آوج"  (گسل آبدره) به ثبت رسید.

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی فاصله این زمین‌لرزه تا تهران را ۲۰۰ کیلومتر ذکر کرد و یادآور شد: ارتعاش این زلزله در تهران نیز احساس شده است ولی این زلزله هیچ ارتباطی با گسل‌های اطراف و پیرامون تهران ندارد و تنها ارتعاشات آن در تهران احساس شده است.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد که برخی از روستاهای مجاور این زمین‌لرزه  مانند "اسدآباد"، "کامشکان"، "منصور"، "ابراهیم آباد" و "چنگوره" خسارت کمی در حد یک تا دو درصد ایجاد شده باشد.

به گزارش ایسنا امروز زلزله‌ای به بزرگای ۵.۴ در مرز دو استان قزوین و همدان و در رومرکز ۲۶ کیلومتری آوج و ۲۹ کیلومتری آبگرم استان قزوین و ۳۱ کیلومتری دمق استان همدان به ثبت رسید. زلزله‌های ۳ در عمق ۸ کیلومتری، ۲.۷، ۲.۵ و ۳و۳ در عمق ۸ کیلومتری از دیگر رخدادهای این زمین‌لرزه تا زمان مخابره این گزارش است.


آماده‌باش سطح قرمز پایگاه‌های اورژانس زنجان در پی زلزله آوج

معاون اورژانس زنجان گفت: اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان برای مواجهه با حوادث احتمالی ناشی از زلزله در آماده‌باش سطح قرمز قرار دارد.

ابراهیم خسروشاهی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با آمادگی اورژانس استان برای مواجهه با حوادث احتمالی ناشی از زلزله، اظهار کرد: همه پایگاه‌های زمینی اورژانس استان زنجان اعم از شهری و جاده‌ای در آماده‌باش کامل سطح قرمز قرار دارند.

وی در رابطه با آمادگی پرسنل اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان پس از زلزله آوج، افزود: به همه پرسنل اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان و بیمارستانی حتی آن‌هایی که مرخصی هستند، آماده‌باش سطح قرمز داده شده و در صورت نیاز خدمت‌رسانی خواهند کرد.

این مسئول با بیان اینکه اورژانس هوایی زنجانی نیز تا غروب آفتاب روز دوشنبه (۴ آبان‌ماه) در حالت آماده‌باش قرار دارد، تصریح کرد: گفتنی است، اتوبوس آمبولانس نیز در آماده‌باش قرار دارد و در صورت نیاز آماده خدمت‌رسانی است.

معاون اورژانس استان با اشاره به زلزله رخ داده در ۲۵ کیلومتری شهر آوج، ادامه داد: این زمین‌لرزه در استان زنجان نیز احساس شده و تاکنون گزارش خسارت ناشی از زلزله در زنجان، واصل نشده است.

خسروشاهی با تاکید بر حفظ خونسردی در زمان وقوع زلزله، اظهار کرد: در زمان وقوع زلزله باید به نکاتی همچون آشنایی با کمک‌های اولیه همکاری با نیروهای امدادی برای تسهیل در امدادرسانی و اطلاعاتی همچون تعداد اعضای خانوار مراسم تجمعات و غیره به اطلاع نیروهای امدادی رسانده شود.

معاون اورژانس استان، با تاکید بر جلوگیری از تجمع برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و استفاده از ماسک، خاطرنشان کرد: پس از وقوع زلزله برای تسهیل در امدادرسانی با نیروهای امدادی همکاری لازم را به عمل آورده و تجمع بی‌مورد، تصویربرداری و مسدود کردن مسیر رفت‌وآمد نیروهای امدادی به محل خسارت‌دیده خودداری کنیم.

مختصات زلزله ۵.۴ ریشتری امروز در قزوین

به گزارش ایسنا، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت ۱۵:۰۴:۱۵ ثانیه امروز شنبه سوم آبان ماه این زمین‌لرزه را ثبت کردند.

مختصات این زمین‌لرزه که در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده، ۳۵.۶۹ درجه عرض شمالی و ۴۸.۹۷ درجه طول شرقی ثبت شده است.

این زمین لرزه در ۲۵ کیلومتری آوج، ۲۹ کیلومتری آبگرم استان قزوین و ۳۰ کیلومتری دمق استان همدان رخ داده است.
    
بنا بر اعلام موسسه ژئوفیزیک، محل وقوع زلزله امروز در ۱۰۷ کیلومتری همدان و ۱۱۴ کیلومتری قزوین واقع شده است.

وقوع ۱۰ زمین لرزه در کشور؛ شروع پل سفید مازندران، پایان آوج قزوین

کپی