اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

آمریکا یک موسسه تحقیقاتی روسیه را تحریم کرد

آمریکا یک موسسه تحقیقاتی روسیه را تحریم کرد

واشنگتن یک موسسه تحقیقاتی روسیه را در ارتباط با تولید یک برنامه کامپیوتری "خطرناک" که قابلیت وارد کردن "ضرر صنعتی فاجعه‌بار" دارد، تحریم کرد؛ اقدامی که روسیه آن را غیرقانونی دانست.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه یک موسسه دولتی روسیه تحت عنوان "نهاد تحقیقات علمی مرکزی شیمی و مکانیک" را به "ساخت ابزارهای سفارشی برای انجام حملات" علیه یک مجتمع پتروشیمی در خاورمیانه در سال ۲۰۱۷ متهم کرد. اسمی از این مجتمع پتروشیمی آورده نشده است.

زمانی که این حمله در آن سال از سوی کارشناسان علنی شد، جامعه امنیت سایبری را متحیر کرد چون بر خلاف دیگر نفوذهای دیجیتالی رایج که هدفشان سرقت اطلاعات یا سوءاستفاده است، هدف آن ایجاد خسارت فیزیکی از طریق مختل کردن سیستم ایمنی آن بوده است. 

از دیدگاه واشنگتن، این موسسه به بدافزار "تریتون" مرتبط بوده است. این تحریم‌ها طبق قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها اعمال شد.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده این اتهامات را رد کرده است. این سفیر در پیام فیس‌بوکش نوشت: ما بار دیگر بر غیر قانونی بودن هرگونه محدودیت‌های یکجانبه تاکید می‌کنیم. روسیه، بر خلاف ایالات متحده، عملیات‌های تهاجمی در حوزه سایبری ندارد. فعالیت خرابکارانه در فضای اطلاعاتی مغایر با اصول سیاست خارجی ما، منافع ملی و درک روابط بین کشورهاست. ما از ایالات متحده می‌خواهیم تا از این رفتار شرورانه و اتهام‌زنی بی‌اساس دست بکشد.  / ایسنا

کپی