اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

شاخص استفاده از ماسک در شهرستان اراک به حدود ۹۰ درصد رسید

شاخص استفاده از ماسک در شهرستان اراک به حدود ۹۰ درصد رسید

فرماندار اراک گفت: شاخص استفاده از ماسک در شهرستان اراک و به‌ویژه کلانشهر اراک در یک هفته اخیر با افزایش بیش از پنج درصد به ۹۰ درصد رسیده است.

«حسین بختیاری»افزود: انتظار می‌رود که مردم برای حفظ سلامتی و جان خود و کمک به کادر بهداشت و درمان رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی از جمله زدن ماسک را در اولویت داشته باشند.

وی بیان کرد:افزایش شمار بیماران کرونایی دیگر تخت بستری خالی در مراکز درمانی این شهرستان باقی نگذاشته و تامین تخت خالی برای مبتلایان بدحال به سختی صورت می‌گیرد و تنها راه جلوگیری از شیوع این بیماری توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

فرماندار اراک ادامه داد: تصمیم‌های سختگیرانه‌ای در کمیته مقابله با کرونا شهرستان اراک اعمال شده و شیوع بالا در موج سوم کرونا دیگر جایی برای تذکرو فرصت دهی به افراد سهل‌انگار نگذاشته و با متخلفان برخورد جدی می‌شود.

بختیاری اظهار داشت: بر اساس مصوبه کمیته مقابله با بیماری کرونا در شهرستان اراک  هر دستگاه، سازمان و نهادی که کارکنان آن پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، مدیر آن مجموعه مورد سئوال قرار می‌گیردو در این راستا تنها در کمتر از ۱۰ روز اخیر ۲ دستگاه اجرایی این شهرستان معرفی شده است.

وی بیان کرد: صنوف اراک نیز تذکر و آموزش‌های لازم را دریافت کرده‌اند و اگر تخلفی مشاهده شود رئیس صنف مربوط باید پاسخگو باشد و از این پس، هر صنفی که به واسطه رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی مهر و موم شود بنر آن باید از سوی رئیس صنف تهیه و نصب شود.

فرماندار اراک افزود:دریافت پول نقد در  نانوایی‌ها تحت هر شرایطی ممنوع است و باید تنها از طریق دستگاه کارت‌خوان و وجود مواد ضدعفونی در کنار آن پول رد و بدل شود و هرگونه گزارش در پذیرش افراد بدون ماسک و یا رعالیت نشدن فاصله گذاری اجتماعی منجر به بسته شدن این واحد خواهد شد.

بختیاری عنوان کرد: اتوبوس‌های عمومی و تاکسی‌های بین شهری به‌صورت مستمر بازرسی می‌شوند و در این بخش تخلفاتی گزارش شده که برای آن تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شده و در صورت مشاهده هر تخلف مدیرعامل اتوبوسرانی و تاکسیرانی باید پاسخگو باشد.

وی گفت: به‌زودی تقسیم کرایه نفر سوم تاکسی‌ها بر چهار نفر (یک نفر راننده و سه سرنشین دیگر) در ستاد مقابله با کورنا استان مرکزی مصوب می‌شود.

فرماندار اراک ادامه داد: خودروهای شخصی نیز تاز سوی مسئولان مربوطه رصد می‌شوند و هر راننده‌ای که دارای یک سرنشین باشد مکلف به زدن ماسک است و افرادی که در این راستا تخطی کنند، جریمه می‌شوند.

بختیاری اظهار داشت: بیشترین تخلفات رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی مربوط به صنوف مشاوران املاک، میوه و تره‌بار و نانوایی‌ها است که روسای اتحادیه‌های این صنف فراخوانده شده و تذکرات لازم به آنان ارایه شده و پس از این دیگر هیچ تخلفی قابل چشم پوشی نیست.

۶۸۰ هزار نفر جمعیت در شهرستان اراک زندگی می‌کند و نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در این منطقه اول اسفندماه پارسال، پس از قم به ثبت رسیده است./ایرنا 

کپی