اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

آلودگی هوا تا پایان هفته جاری در اصفهان ادامه دارد

آلودگی هوا تا پایان هفته جاری در اصفهان ادامه دارد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: افزایش غلظت آلاینده‌ها و آلودگی هوا با توجه به شرایط جوی پایدار و سکون هوا تا پایان هفته جاری در کلانشهر اصفهان و شهرهای بزرگ مناطق مرکزی استان ادامه دارد.

منصور شیشه‌فروش افزود: نقشه‌های هواشناسی بیانگر استقرار جوی  پایدار بر روی استان اصفهان در چند روز آینده است بنابراین در مناطق مرکزی بویژه در ساعت‌های اولیه روز، غبار صبحگاهی و کاهش کیفیت هوا پیش بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه هوای کلانشهر اصفهان در چند روز اخیر نیز با افزایش غلظت آلاینده‌ها مواجه بود، اظهارداشت: این آلودگی به حدی نبود که به حالت اضطرار برسد و در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس بود.

شیشه فروش به تمهیدات در نظر گرفته شده برای کاهش آلودگی هوا در روزهای آینده اشاره و اضافه کرد: بر اساس هماهنگی با سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل حفاظت محیط زیست مقرر شد فعالیت کوره‌پزخانه‌ها با هدف کاهش انتشار ذرات گرد و غبار متوقف شود.

وی با بیان اینکه بیشتر کوره‌پزخانه ها در شهرستان برخوار و شرق شهرستان اصفهان مستقر است، ادامه داد: بر اساس گزارش رسیده در روزهای اخیر فعالیت ۵۴ کوره‌پزخانه ها متوقف شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تاکید بر اینکه استفاده از سوخت مازوت در صنایع و نیروگاه‌ها ممنوع است، تصریح کرد: شرکت گاز استان باید بطور مستمر به این واحدها گاز رسانی کند.

وی به یک میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک گاز در استان اشاره و اضافه کرد: مردم نیز باید تا جای ممکن در مصرف گاز صرفه جویی کنند تا علاوه بر کاهش آلودگی هوا، سوخت رسانی به صنایع و نیروگاه‌ها با کمترین مشکل انجام شود.

شیشه فروش از مردم خواست تا با انتخاب وسایل گرمایشی استاندارد و نصب و راه اندازی آنها با کمک کارشناسان از بروز حوادث پیشگیری کنند و خاطرنشان کرد: در هفته ای که گذشت سه نفر در اصفهان بدلیل مسمومیت با منوکسید کربن و گاز گرفتگی جان خود را از دست دادند.

وی با اشاره به اینکه امسال سرمای زودرس به اصفهان رسید، گفت: این موضوع علاوه بر افزایش مصرف گاز منجر به سرمازدگی برخی از محصولات کشاورزی در مناطق غربی و جنوبی استان شد.

هوای کلانشهر اصفهان از دوشنبه تا پنجشنبه (بیست و هشتم مهر تا اول آبان جاری) با شاخص کیفی ۱۱۹، ۱۳۹، ۱۴۴ و ۱۴۷ (AQI )در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

هوای مبارکه، سگزی و خمینی شهر نیز روز پنجشنبه اول آبان در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و نجف آباد در وضعیت ناسالم برای عموم قرار داشت.

اصفهان، آلوده‌ترین کلانشهر کشور است و سایر شهرها و مناطق صنعتی این استان نیز همواره با معضل آلودگی هوا بویژه در فصول سرد سال مواجه هستند.

کارشناسان، فعال شدن کانون‌های گرد و غبار، خشک شدن زاینده‌رود و تالاب بین‌المللی گاوخونی، فعالیت واحدهای صنعتی و تردد خودروهای زیاد را از جمله دلایل آلودگی این خطه می‌دانند./ایرنا


 

کپی