اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

زاخارووا: روسیه برغم تهدیدات آمریکا و کرونا روابط با ایران را توسعه می دهد

زاخارووا: روسیه برغم تهدیدات آمریکا و کرونا روابط با ایران را توسعه می دهد

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: برغم شیوع کرونا و تهدیدات آمریکا روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را توسعه می دهیم .

زاخارووا روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی خود در وزارت امور خارجه این کشور در جواب سوالات خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد برغم شیوع کرونا و تهدیدات آمریکا،  روابط ایران و روسیه در همه عرصه ها در سطح عالی و استان های دو کشور گسترش می یابد.

وی افزود: آمریکا اعلام کرده است که هدف اقدامات واشنگتن جلوگیری از همکاری کشورها با ایران است اما روسیه به همکاریهای فنی-نظامی با ایران ادامه خواهد داد.

زاخارووا خاطرنشان کرد : روسای جمهوری دو کشور در سال جاری چهار بار با یکدیگر گفت و گوی تلفنی و وزیران خارجه هم سه بار در مسکو دیدار کردند. رییس دومای روسیه هم با رئیس جدید مجلس شورای اسلامی ایران گفت و گوی تلفنی داشتند.

وی گفت: مسکو و تهران در عرصه های بین المللی نظیر مذاکرات آستانه برای حل و فصل اختلافات و مسائل سوریه نیز همکاری دارند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اظهار داشت: به ابتکار طرف ایران اول جولای سال جاری  میلادی اجلاس وبیناری با موضوع سوریه با حضور سران کشورهای ایران ریال روسیه و ترکیه برگزار شد.

زاخارووا افزود: انتظار می رود در پایان شرایط کنونی همه گیری کرونا اجلاس حضوری سران کشورهای ضامن صلح سوریه شامل ایران ؛ روسیه و ترکیه در تهران برگزار شود.

وی اظهار داشت: مسئله مبارزه با کووید -19 همواره در مرکز توجه سران ایران  و روسیه قرار دارد و از جمله دو طرف به دورنمای همکاری در زمینه واکسن روسی کرونا توجه می کنند.

راخارووا افزود : بین سازمان های مربوطه دو کشور هم در این زمینه گفت و گوهای سازنده ای برقرار شده است . وی خاطر نشان کرد حتی در شرایط شیوع همه گیر کرونا به اقتصاد کشورهای جهان ضریه می زند ما شاهد روند مثبت توسعه روابط تجاری بین دو کشور هستیم و حجم تجاری ایران و روسیه و سایر شاخص ها توسعه می یابد.

به گفته سخنگوی وزرات خارجه روسیه دو کشور همچنان به مشارکت سودمند متقابل ادامه می دهند و از ظرفیت های بالای موجود استفاده می کنند ./ ایرنا

کپی