اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

۴۵ نماینده آمریکایی خواستار تحریم نشست گروه ۲۰ در عربستان شدند

۴۵ نماینده آمریکایی خواستار تحریم نشست گروه ۲۰ در عربستان شدند

۴۵ نماینده مجلس نمایندگان امریکا در نامه‌ای خواهان تحریم نشست گروه بیست در عربستان سعودی شدند.

شبکه فاکس نیوز اعلام کرد ۴۵ نفر از نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا خواهان تحریم نشست گروه بیست در عربستان سعودی شدند.

همچنین خبرگزاری فرانسه گزارش داد اعضای کنگره آمریکا اعلام کرده اند دولت آمریکا باید خواستار انجام تغییرات در کارنامه سیاه عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر شود.

به نوشته این خبرگزاری، اعضای کنگره در نامه‌ای به مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کردند که در صورتی که عربستان سعودی اقداماتی فوری جهت بهبود سوابق خود در زمینه حقوق بشر اتخاذ نکند، آمریکا باید از مشارکت در این نشست درعربستان کنار کشیده و تعهد اصلاحات در زمینه حقوق بشر را به عنوان شرطی برای برقراری مناسبات آینده با عربستان قرار دهد.

این در حالی است که پیش از این نیز قانونگذاران اروپایی از اتحادیه اروپا خواسته بودند تا در محکومیت اقدامات ضد حقوق بشری عربستان سعودی، شمار نمایندگان حاضر در نشست گروه ۲۰ در ریاض را کاهش دهد. ۶۵ نماینده اروپا با ارائه طرحی خواستار آن شده بودند که اتحادیه اروپا نمایندگان خود در اجلاس گروه ۲۰ را که قرار است ماه آینده در ریاض برگزار شود، کاهش دهد.

گفتنی است در صورت قبول درخواست این نمایندگان، اجلاس ریاض در سطحی نازل برگزار خواهد شد و «اورزولا فن در لاین» رئیس کمیسیون اروپا و «شارل میشل» رئیس مجالس اروپا در این اجلاس که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد، حضور نخواهند یافت.

این نشست قرار است به صورت مجازی در تاریخ ۲۱ و ۲۲ نوامبر آینده برگزار شود و عربستان سعودی، اولین کشور عربی است که نشست گروه ۲۰ را میزبانی خواهد کرد.  / باشگاه خبرنگاران

کپی