اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
چالش‌هایی که به همت جشنواره فیلم کودک و نوجوان به راه افتاده است

پای دعوت ایرج طهماسب، هوشنگ مرادی کرمانی و مریم سعادت

پای دعوت ایرج طهماسب، هوشنگ مرادی کرمانی و مریم سعادت
نرگس عاشوری خبرنگار

رو به دوربین با همان لحن آشنای همیشگی حرف می‌زند. با همان لحنی که در قاب تلویزیون و از پشت شیشه ویترین مغازه، عروسک حواس‌پرت و خرابکار را به تلویزیون کشاند تا همکار آقای مجری شود.

همان عروسک «قرمز کلاه» دوست داشتنی که حالا یار «آیِ مُرجی» شده و تصور ایرج طهماسب بدون او محال است. آقای مجری محبوب نسل دیروز و امروز، در پیام ویدئویی بچه‌ها یا دوربین را به نزدیک‌تر دعوت می‌کند. این دعوت، دعوت به یک تجربه تازه است. او از بچه‌ها می‌خواهد اولین نقش‌آفرینی را امتحان کنند. فیلم‌های کودک و نوجوان را به خاطر بیاورند، با کمک دوستان یا پدر و مادرها صحنه‌ای که دوست دارند را بازی کنند، فیلم بگیرند و آن را برای داوری ارسال کنند. توضیحات او دعوت به چالشی است که سی و ‌سومین جشنواره فیلم کودک و نوجوان با عنوان #من_نقش_اول به راه انداخته است. برای این منظور سکانس منتخبی از فیلم‌های کودک و نوجوان روی پلتفرم‌ها و صفحات مجازی قرار گرفته‌ و کودکان و نوجوانان می‌توانند این سکانس‌ها یا سکانس‌های منتخب خودشان از فیلم‌های کودک و نوجوان چهار دهه اخیر سینمای ایران را بازی کنند و در صفحه‌های مجازی والدین با همین هشتگ به اشتراک بگذارند. قرار است این ویدئوها در ابتدا توسط کودکان و نوجوانان داوری ‌شود و پس از آن افراد برگزیده توسط هیأت داوری جشنواره که شامل فیلمسازان کودک و نوجوان است انتخاب شوند. پیشنهاد امروز ما دعوت به این چالش یا داوری آن است. اگر علاقه‌مند به بازیگری هستید آن را امتحان کنید و فیلم‌تان را به شماره 09125013762 یا اینستاگرام جشنواره (icffchallenge) ارسال کنید. اگر نه تجربه بچه‌ها را ببینید و آنهایی که بیشتر می‌پسندید را تشویق کنید و رأی بدهید.
 خالق «قصه‌های مجید» از کودکان می‌خواهد نظر بدهند
چهره‌اش چندان آشنا نیست. ماسک را که برمی‌دارد بزرگترها می‌شناسندش. برای آنهایی که اهل کتاب و کلمه‌اند، نیاز به شناسایی ندارد. برای فیلم بین‌ها و دوستداران سریال‌های تلویزیونی اما با شرحی که از کارهایش ارائه می‌دهد، شناخته می‌شود: «من نویسنده‌ام، بیش از 50 سال قلم زدم و نوشتم. نوشته‌هایم در کتاب درسی شما هم هست. برخی اوقات که من را معرفی می‌کنند، می‌گویند نویسنده سینمایی.» برای آدرس دقیق‌تر از «چکمه» و «قصه‌های مجید» و «تیک تاک» نام می‌برد. هوشنگ مرادی کرمانی با تواضع، کوتاه خودش را معرفی می‌کند و می‌گوید علاقمند به بازیگری و کارگردانی بوده اما حالا نویسنده‌ای شده که حدود 30 اثر از کارهایش تبدیل به فیلم و سریال شده است: «من در شهری بزرگ شدم که خیلی سینما نبود بنابراین از راه خواندن نقدهایی که در مجلات بود، عاشق سینما شدم» در نهایت از تأثیر سینما بر ادبیاتش هم می‌گوید تا برسد به چالش دوم این دوره از جشنواره فیلم کودک و نوجوان یعنی #به_نظر_من. چالشی که با هدف تقویت و توجه نسل کودک به ادبیات طراحی شده است و قرار است به بچه‌ها کمک کند تا تمرین کنند و نظرات‌شان را راجع به فیلم‌ها بگویند. بچه‌های 5 تا 15 تا ساله می‌توانند در قالب متن یا ویدئو نظرات‌شان را راجع به فیلم‌های جشنواره که به صورت آنلاین در پلتفرم‌های فیلیمو، نماوا و تیوا نمایش داده می‌شود را بیان کنند. این نظرات هم در ابتدا توسط کودکان و نوجوانان داوری می‌شود و در نهایت سه اثر برگزیده توسط نویسندگان و منتقدان سینمایی انتخاب و علاوه بر کسب جایزه در فصلنامه آینده فارابی چاپ می‌شوند.
 دعوت مریم سعادت به «کنسرت حشرات»
اما حالا که با اینستاگرام این دوره از جشنواره آشنا شدید علاوه بر تماشای ماحصل این دو چالش یا داوری آنها یک پیشنهاد جذاب هم داریم؛ «کنسرت حشرات». کنسرتی که مریم سعادت با همکاری صداپیشه‌ها تدارک دیده و چند موش عروسکی قرار است با موسیقی اقوام مختلف ایرانی لحظات شادی را بسازند. امیرحسین انصافی شاعر و نوازنده ضرب و خواننده کاراکتر موش، مانی شرفی نوازنده تار و خواننده موش پدر، محمد بحرانی و امیرسلطان احمدی دیگر خواننده‌های این نمایش موزیکال هستند. این پیشنهاد قطعاً برای بزرگترها جذاب‌تر است. دیدن این کلیپ ویدئو در پلتفرم‌ها در صداوسیما، آن هم با ساز و موسیقی ممکن نیست، برای تماشای آن ساعت 22 امشب سری به اینستاگرام سی‌ و سومین جشنواره فیلم کودک و نوجوان (icffchallenge) و صفحه جشنواره در سایت آپارات بزنید.

کپی