اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

افشای فساد میلیاردی در افغانستان
رئیس اداره «سیگار» یا بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان، اعلام کرد که طی ۱۰ سال گذشته ۱۹ میلیارد دلار از کمک‌های امریکا در این کشور حیف و میل شده است. این نهاد اعلام کرده، از اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ گزارش‌های خود را در مورد کمک امریکا به افغانستان بررسی کرده و دریافته است که علاوه بر ۱۵.۵ میلیارد دلار که در سال ۲۰۱۸ گزارش داده بود، ۳/۴ میلیارد دلار دیگر نیز دچار اختلاس و یا حیف و میل شده است. به گفته رییس سیگار از مجموع این هزینه‌ها، ۱۰۶ میلیارد دلار برای مبارزه با مواد مخدر اختصاص داده شده بود که هیچ دستاوردی نداشته است.
 
 
---
 
افشای حساب بانکی ترامپ در چین
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی فاش کرد، اسناد مالیاتی دونالد ترامپ نشان می‌دهد یکی از سه کشور خارجی که او در آنها حساب بانکی دارد، چین است که او همواره به آن حمله کرده است!
این حساب بانکی متعلق به مدیریت هتل‌های بین‌المللی ترامپ ال.ال.سی است که از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میزان 188 هزار و 561 دلار مالیات در چین پرداخته است. دونالد ترامپ علاوه بر حساب بانکی‌اش در چین، در انگلیس و ایرلند هم حساب‌های بانکی دارد. نیویورک تایمز نوشت: حساب‌های بانکی خارجی رئیس جمهوری امریکا تحت اسامی شرکتی باز شده‌اند و در نتیجه نام‌شان در فرم‌های علنی افشای دارایی‌های وی دیده نمی‌شود. این در حالی است که پیشتر رئیس جمهوری امریکا و همپیمانانش پرسش‌هایی را درباره معاملات تجاری ‌هانتر بایدن، پسر رقیب انتخاباتی وی جو بایدن در چین مطرح کرده بودند. اما‌ هانتر بایدن ارتکاب هرگونه خطا از جانب خود را رد و عنوان کرده که از جایگاه پدرش برای منافع شخصی استفاده نکرده است.
 
 
---
 
پیشگویی درباره انتخابات امریکا
پت رابرتسون، مبلغ مذهبی سرشناس امریکایی در سخنانی عجیب مدعی شد به وی الهام شده است «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهوری امریکا پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است و بیش از پنج سال بعد، یک سیارک به زمین برخورد می‌کند که شاید پایانی برای جهان به ارمغان آورد. وی در ادامه پیشگویی‌های عجیب خود به فاجعه‌ای پیش‌بینی شده ۹۰ ساله برای امریکا و جهان پس از انتخابات ریاست جمهوری از جمله ناآرامی‌های مدنی، دست‌کم دو مورد سوءقصد به ترامپ و جنگ علیه رژیم صهیونیستی اشاره کرد.
 
 
---
 
گم شدن 545 کودک مهاجر در امریکا
اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا اعلام کرد، وکلا قادر نیستند والدین ۵۴۵ کودکی که در مرز مکزیک از یکدیگر جدا شدند را پیدا کنند چون اکثر این خانواده‌ها به امریکای مرکزی برگردانده شدند. یک گروه میدانی مستقر در مکزیک و امریکای مرکزی که شخصاً برای یافتن خانواده‌های جدا شده تلاش می‌کنند، در بیانیه‌ای گفتند که به یافتن خانواده‌های آن کودکان ادامه می‌دهند.
 
 
---
 
آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 16 امروز به 41 میلیون و 168 هزار و 93 نفر رسید. آمار قربانیان نیز یک میلیون و 131 هزار و 302 نفر بود.  امریکا همچنان رکورددار کروناست و 8 میلیون و 523 هزار و 602 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 226 هزار و 263 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 7 میلیون و 669 هزار و 23 مبتلا و 116 هزار و 52 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 5 میلیون و 274 هزار و 817 نفر مبتلا و 154 هزار و 888 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه یک میلیون و 447 هزار و 335 مبتلا و 24 هزار و 952 قربانی کووید 19 دارد. اسپانیا هم با یک میلیون و 29 هزار و 668 مورد ابتلا و 34 هزار و 210 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
 
 
کپی