اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

افزایش مسمومیت دارویی در دوران شیوع کرونا

افزایش مسمومیت دارویی در دوران شیوع کرونا

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف خودسرانه دارو به‌ویژه در دوران کرونا و ترس از حضور در مطب‌ها هشدار داد و بیشترین مسمومیت‌های ناشی از مصرف داروها را تشریح کرد.

 
 به گزارش ایسنا، دکتر نوشین محمد حسینی گفت: در دوران شیوع کرونا به این دلیل که واهمه‌ای از خروج از خانه و مراجعه به مراکز درمانی وجود دارد، مصرف خودسرانه دارو بخصوص داروهایی که از قبل در خانه مانده است، افزایش پیدا و باعث شده است که درصد شیوع مسمومیت دارویی با مسکن‌های غیرمخدر که در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۵.۹ درصد بوده، در پنج ماه اول سال ۹۹ به ۱۷.۲ افزایش یابد. 
وی درباره افزایش مسمومیت با الکل و متانول در ابتدای شیوع کرونا گفت: با توجه به مصرف نادرست الکل در آن زمان با افزایش ۱۱ درصدی میزان مسمومیت و مرگ و میر ناشی از آن مواجه شدیم. امیدواریم برای همه مشخص شده باشد که مصرف الکل هیچ تأثیری در پیشگیری یا درمان کرونا ندارد. در زمینه مرگ و میر ناشی از مسمومیت با الکل نیز ۱۱.۴ درصد افزایش داشته‌ایم. سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو در بخش دیگری از سخنانش گفت: رتبه اول مسمومیت‌های منجر به مرگ به سوءمصرف مواد مخدر، محرک و توهم‌زا مربوط بود و آخرین رتبه به دارو مربوط می‌شد. وی در پاسخ به سؤالی درباره میزان مسمومیت در مصرف‌کنندگان مواد مخدر سنتی گفت: سوءمصرف مواد مخدر، محرک، توهم‌زا و... حدود ۶۵ درصد از مسمومیت‌های منجر به مرگ را به خود اختصاص می‌دهد. در طول سال ۱۳۹۸ حدود ۶۵ درصد از مسمومیت‌های منجر به مرگ متعلق به این گروه بوده است که این عدد امسال به ۷۴ درصد افزایش یافته است. وی ادامه داد: مسمومیت منجر به مرگ با سموم و جونده‌کش‌ها نیز حدود ۱۶ درصد از مسمومیت‌ها را در سال ۱۳۹۸ تشکیل می‌داده که امسال به ۱۲ درصد کاهش یافته است.
وی درباره مسمومیت با متادون نیز گفت: طبق آمار سازمان پزشکی قانونی کل مسمومیت‌های دارویی در سال ۱۳۹۸، بیش از ۲۳۰۰ مورد بوده که ۱۶۰۰ مورد مربوط به متادون، ۲۶۹ مورد مربوط به ترامادول و ۵۰۶ مورد هم مربوط به سایر داروها بوده است. بیش از دو سوم از این آمار مربوط به مسمومیت با متادون و ترامادول بوده است.
کپی